Sobota 04.05.2024, sv. Florián, Květoslav
Rubrika Farník 2/2006

NĚCO MÁLO O KAPLI V CHUDČICÍCH

V centru vesnice, na návsi v Chudčicích, stávala původní kaple svatého Kříže. Před ní se vztyčoval velký kamenný kříž s letopočtem 1809 a písková socha sv.Jana Nepomuckého s bílou mramorovou deskou s nápisem: „Sochu věnovali manželé Ondrouškovi z č. 18 v r. 1909“ . Věřící lidé se před kapličkou shromažďovali každou první květnovou neděli, aby si připomněli svátek Nalezení sv. Kříže. Dne 10. dubna 1978 v 10:15 hod. se kaplička zřítila, a to při opravě, kdy byly podkopány její dvě stěny.

Kamenný kříž, který stál u původní kapličky, je nyní umístěn před chudčickým hřbitovem a socha sv.Jana Nepomuckého byla opravena a instalována na původní místo, takže ji může spatřit každý, kdo přijíždí do Chudčic z Brna nebo z Tišnova

Návrh vystavět novou kapli přišel asi v roce 1990.Tento záměr se stal brzy skutečností. Vznikl spolek zvaný „Jednota pro postavení a udržování kaple v Chudčicích“, který měl celé dílo na starosti. Obrovskou zásluhu na realizaci projektu měl P. Stanislav Vídenský. Stavba byla započata v roce 1993. 4.května 1994 se slavila hodová mše svatá , při které byl do stavby vložen a posvěcen základní kámen.Lze jej spatřit na levé straně vchodu kaple. 1.září roku1996 ji slavnostně požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Nová kaple stojí na krásném místě u lesíku Vrzalovy horky. Náklady na celou stavbu dosáhly asi 3,5 mil Kč. Po zaplacení všech dluhů byla kaple 2.11.1998 předána dle „Darovací smlouvy“ do majetku farnosti Veverská Bítýška. V současnosti se v kapli konají každou sobotu mše svaté, za což děkujeme našemu duchovnímu správci, Otci Markovi.

LK