Sobota 04.05.2024, sv. Florián, Květoslav
Rubrika Farník 2/2006

DRAZÍ FARNÍCI, BRATŘI A SESTRY,

dostáváte do rukou další číslo farního zpravodaje. Tentokrát má pouze jedno téma, a to: křížová cesta.

Přiblížíme si vznik a vývoj této pobožnosti, zamyslíme se nad jejím významem a přínosem pro duchovní život každého z nás a konečně připomeneme si historii „té naší“ křížové cesty, jejíž 150. výročí postavení a posvěcení slavíme.

Již několikrát jsem přemýšlel o tom, proč naši předkové tuto křížovou cestu vybudovali, vždyť široko daleko nic takového není. Nemyslím si, že by šlo o snahu nějak se zviditelnit nebo odlišit od okolí a postavit za vsí něco výjimečného. Myslím si, že touto cestou chodívali dost často a chtěli této cestě dát myšlenku, podnět k rozjímání, k modlitbě. Aby člověk nemyslel jen na to, že ho cestou do kopce bolí nohy a špatně se mu dýchá. Ta cesta do kopce má svůj smysl. Jednak historický, Kristus nesl kříž na horu Kalvárii. Dále pak symbolický, chci překonávat svoje životní překážky s Kristem. A konečně praktický, člověk jde do kopce pomalu, a má tak více času na přemýšlení.

Moc bych si přál, aby tato oslava byla pro nás všechny nejen příležitostí vzájemně se setkat a společně se radovat, ale také důvodem zamyslet se nad otázkami dobra a zla v nás a kolem nás.

otec Marek