Neděle 11.05.2025, sv. Ignác z Láconi, Svatava
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Staral se o toho, kdo mu byl svěřen

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
19.03.2014 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Josefa Snoubence Panny Marie
příslušné slovo Boží: 1. čt. 2 Sam 7,1-5.8b-12.14a.16; ž. Žl 89; 2. čt. Řím 4,13.16-18,22; evang. Mt 1,16-18.22;

Staral se o toho, kdo mu byl svěřen6:16
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.14 MB]

Bratři a sestry, úloha svatého Josefa, pěstouna Pána Ježíše a snoubence Panny Marie, byla velice klíčová, velice zásadní, ale jak vidíme, Písmo svaté tomu nevěnuje až tak nějakou velkou pozornost. Je to všechno líčeno tak nějak mimochodem. Mnohem víc vystupuje do popředí Panna Maria a Josef je v jakémsi polostínu. Na druhou stranu důležitost toho jeho poslání ukazuje to, že svatý Lukáš bere vlastně to pojmenování, které dává i Panna Maria, a říká: „Já i tvůj otec jsme tě hledali.“ Skutečně před lidmi, před touto lidskou společností Josef byl „Ježíšovým otcem“. On s Marií byli jeho rodiče a pouze ti nejbližší věděli, že skutečnost je jiná. Pouze ti nejbližší věděli, že Josef zastupuje, že Josef je skutečně ten kdo pěstuje, ten kdo se stará. Že to Josef dělal dobře, to poznáváme z jiného sice, a sice když Ježíš přichází do Nazareta, tak se ptají a říkají: „Kdo to je?“ „Vždyť je to syn tesařův.“ Mnoho lidí žilo v tom přesvědčení, že Josef je skutečný Ježíšův otec.

Je to velký úkol a Josef ho dělal dobře, starat se o toho, kdo mu byl svěřen. Ne o nějakou věc, ale starat se o syna a vědět přitom, že tento syn není obyčejný člověk, ale je to Boží Syn.

Můžeme říct, že svatý Josef měl před očima toho Josefa starozákonního. Jméno Josef v Izraeli je do dneska velmi oblíbené, protože ten starozákonní Josef byl synem Jákoba a jeho milované manželky Ráchel a dlouho ten Jákob a Ráchel čekali na tohoto syna, a byl velmi milovaný a měl také velký úkol. Byl poslán, i když to tak nevypadalo, do Egypta, kam přišel jako otrok, a vypracoval se s pomocí Boží až na to místo, že se stal, řekli bychom, jakýmsi zástupcem faraóna a faraón mu dá titul Zachránce světa, to že zachrání Egyptskou říši před hladomorem.

Takže i ten starozákonní Josef byl člověk, který se staral, člověk, který pečoval nejenom o tu svou nejbližší rodinu, ale o celou zemi. My bychom dnes řekli, měl široké srdce a v tomto srdci našli zastání všichni, kteří to potřebovali.

Můžeme říci, že tady ti Josefové, ten starozákonní i ten novozákonní, že tito Josefové jsou jakýmisi vzory pro nás pro všechny, kteří se o někoho staráme, jsou vzorem pro všechny ty, které bychom označili, že jsou správci, kdy někdo něco opatruje a ví, není to moje, ale přitom chci to opatrovat jako by to bylo moje.

Ten starozákonní Josef je vzorem ještě v jedné věci, a sice v odpuštění a usmíření, kdy odpustil svým bratrům, že ho prodali do otroctví, a je velmi známý výrok papeže Jana XXIII., který když přišel do synagogy v Římě, tak pozdravil shromážděné rabíny a věřící Izraelity slovy: „Já jsem Josef, váš bratr.“ Tedy je to citát ze Starého zákona, z první knihy Mojžíšovy.

Ten novozákonní Josef byl člověk, který nežil s nikým v nepřátelství. Naopak on byl právě ten, který dokázal zase spojovat, on byl ten, který dokázal připravovat tu cestu, v určité nenápadnosti, dělal to jakoby mimochodem, a proto si toho vlastně nikdo tak nějak nevšiml. Až potom, až nakonec Ježíš vystoupil, tak se ukázalo všechno to, co svatý Josef vlastně připravoval tady v tom, jak by se řeklo, polostínu, nenápadně, ale svou každodenní prací.

Bratři a sestry, vyprošujme si, abychom dokázali jednat podobně. Lidí, kteří nahlas vykřikují, co dělají, a mluví to tom, jak dělají velké dílo, takových lidí bylo, je a bude, ale každá doba, každá epocha potřebuje, aby v ní byli lidé, kteří budou jednat podobně, s podobnými úmysly a v podobném duchu jako svatý Josef z Nazareta.

Vyprošujme si, abychom patřili mezi tyto lidi, abychom byli vedeni tím stejným duchem a stejnými úmysly.



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Jestliže budeme jednat nesobecky, Bůh nám pošle svoji pomoc

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
19.03.2013 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Josefa Snoubence Panny Marie
příslušné slovo Boží: 1. čt. 2 Sam 7,1-5.8b-12.14a.16; ž. Žl 89; 2. čt. Řím 4,13.16-18,22; evang. Mt 1,16-18.22;

Jestliže budeme jednat nesobecky, Bůh nám pošle svoji pomoc5:32
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.17 MB]

Bratři a sestry, jméno Josef je v izraelském národě do dneška velmi oblíbené, a dnešní evangelium tak skoro nenápadně ukazuje souvislosti mezi Starým a Novým zákonem. Josef, ten starozákonní, byl synem Jákobovým a jeho matkou byla Ráchel, žena, kterou Jákob velmi miloval.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.