Pondělí 29.04.2024, sv. Kateřina Sienská, Robert
Rubrika FARNÍK 2/14

PO STOPÁCH JEŽÍŠE

V neděli 16.11.2014 v ranních hodinách se nás několik odvážných farníků vypravilo na letiště Václava Havla v Praze, kde jsme nastoupili na palubu letadla společnosti EL AL a nabrali směr Svatá země. V odpoledních hodinách jsme šťastně přistáli na letišti v Tel Avivu, kde nás přivítala velmi milá průvodkyně Katka. Jelikož program naší pouti byl velmi bohatý, nemeškali jsme a ještě téhož večera jsme se autobusem přesunuli do Jaffy, kde jsme sice unavení z cesty, ale celí natěšení začali nasávat atmosféru Izraele a lovit první fotografie. Za 8 dní jsme projeli celý Izrael, navštívili známá i méně známá místa. K odpočinku jsme vystřídali celkem 5 hotelů, užili si nádherné teplé počasí, smočili nohy v Genezaretském jezeře, na Hoře Blahoslavenství jsme rozjímali nad Matoušovými slovy: „ Když spatřil zástupy, vystoupil na horu, a když se posadil, přistoupili k němu jeho učedníci.“ (Mt 5,1). V Nazaretu, v bazilice Zvěstování jsme slavili mši svatou, druhou pak v Jeruzalémě, kousek od Božího hrobu a třetí v Betlémě, ve spodní části kostela Narození – v kapli sv. Jeronýma. Průvodkyně Katka nám ukázala vyhlídku Vadi Kelt v Judské poušti, vzala nás na skutečné místo křtu Páně, které je veřejnosti přístupné teprve 2 roky, nakoukli jsme dírkou ve dveřích do Jeskyně narození, ukázala nám hroby vytesané ve skále. Izrael jsme vnímali všemi smysly, sáhli jsme si na hvězdu v Jeskyni narození, na Zeď nářků, na místo, kde údajně stál Ježíšův kříž, poslouchali jsme nazaretské ticho v bazilice Zvěstování, ale i hluk ulic v Jeruzalémě. Nasávali jsme vůni rozkvetlých keřů a stromů, řeky Jordán, Středozemního a Rudého moře, ochutnali místní speciality i hořkou chuť Mrtvého moře, kochali se nádhernými pohledy např. z hory Tábor, z Olivetské hory na Jeruzalém, z pevnosti Massada. Nelze podrobně vylíčit vše, co jsme viděli a zažili. Myslím, že se sešla parta skvělých lidí, kteří byli ve správný čas na správném místě. Všem vám velký dík. Ať z těchto krásných zážitků ještě dlouho čerpáme.

L.K.