Neděle 28.04.2024, sv. Petra Chanel, sv. Ludvík Maria Grignon z Montfortu, Vlastislav
Rubrika FARNÍK 2/12

KTERÝ SVATÝ MĚ OSLOVIL - SVATÝ MIKULÁŠ

O historii svatého Mikuláše se toho mnoho neví. Co víme, je, že se narodil kolem roku 280/286 v Patrasu v Řecku. Kolem roku 300 se jako mladý muž stal biskupem v Myře v tehdejší Lykii. Mikuláš se dostal kolem roku 310 do zajetí kvůli pronásledování křesťanů za Galeria Valeria Maxima. Poté roku 325 vystoupil na slavném Nicejském koncilu. Dále víme už jen, že zemřel 6. prosince roku mezi 345 a 351 dodnes je 6.prosinec svátkem sv. Mikuláše

Nejznámější legenda o Mikulášově dobročinném zásahu vypráví, že jeden zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Mikuláš však hodil oknem v noci třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže nemusely přistoupit na otcovo řešení. Další legenda, která bývá často znázorňována: Mikuláš pomáhá lodi, která se dostala do tísně na moři a jejíž námořníci ho vzývali. Mikuláš je proto často znázorňován i s kotvou. V jihoněmecké oblasti, hlavně v Bavorsku, nahrazuje Mikuláš od středověku často Erasma jako pomocníka v nouzi. Na východě je Mikuláš po P. Marii nejuctívanějším světcem.

Svatého Mikuláše jsem si vybrala proto, že byl ochoten pomáhat lidem, aniž by za to čekal jakýkoliv vděk nebo odměnu.

Zuzana Krézková