Rubrika FARNÍK 2/12

FARNÍ DEN

23. září byla slavena mše svatá na poděkování za letošní úrodu. Při této mši svaté jsme také děkovali za desetileté působení otce Marka v naší farnosti. Jménem nás farníků a občanů městyse poděkoval otci Markovi pan starosta Josef Mifek.

Uvádíme písemný záznam jeho poděkování:

„Milý otče Marku,

při dnešní nedělní mši svaté jsme přišli poděkovat za úrodu. Ale nejenom za to, děkujeme i Vám za Vaše desetileté působení ve zdejší farnosti a v našem městečku. Právě před deseti roky jste poprvé stanul zde, na tomto místě, před námi a naší farní obcí. Celé toto desetiletí se vyznačovalo významnými opravami a údržbou církevních objektů. Za uplynulých deset let jste zde vykonal mnoho poctivé a obětavé práce.

Farní kostel je důležitou stavbou, ozdobou a chloubou našeho městečka. A Vy jste pokračovatelem duchovních správců, který se o tuto významnou stavbu řádně stará. Co úsilí jste musel vynaložit, aby mohly být provedeny nákladné opravy fasády, zbudování nové elektroinstalace, vymalování a opravy interiéru kostela, zbudování nového ozvučení a osvětlení kostela, opravy krovů a střechy, oprava zvonů a mnoho dalšího. Za to všechno Vám chci poděkovat.

Poděkovat Vám chci také za práci s dětmi a mládeží. Za výuku náboženství na zdejší škole i v přilehlých obcích, za uspořádané dětské tábory, za dětské mše svaté, za vybudované farní centrum. V dnešní době, kdy lidská morálka v naší společnosti pokulhává a mnoho mladých lidí se propadá na samý okraj společnosti, nemaje svůj jasný směr, je velmi důležité oslovovat mladé lidi a ukazovat jim správnou cestu a cíl.

Při našich setkáních, zejména ve zdejší základní škole, jsem se mnohokrát přesvědčil o tom, jak dokážete svým poutavým vyprávěním příběhů ze života i ze Starého zákona, zaujmout mladé lidi. Formou příběhů jim předáváte názorný příklad k chování, vzdělávání a k úctě ke stáří. A to je velká služba pro naše městečko.¨

Deset let ve farnosti, to je kulaté číslo. Desítka je symbolem dokonalosti, je znakem štěstí, je číslem úspěchů a možností. Za deset let Vašeho působení v této farnosti byl zpevněn most spolupráce mezi farností a zdejším úřadem. Tuto spolupráci budeme ze strany našeho městyse za podpory členů zastupitelstva nadále udržovat a prohlubovat.

Milý otče Marku, počátkem letošního roku jste jednu ze svých promluv zakončil slovy: Milí farníci, jsem rád, že mohu sloužit ve zdejší farnosti. Milí farníci, jsem rád že Vás tu mám.

I já toto dnešní poděkování Vám zakončím stejnými slovy: Milý otče Marku, jsme rádi, že právě Vy můžete sloužit ve zdejší farnosti. Milý otče Marku, jsme rádi, že Vás tu máme.“

Po mši svaté jsme se sešli ve farním centru, kde bylo připraveno pohoštění. Proběhla i tradiční soutěž o nejlepší farní buchtu.

První místo získaly Křemílkovy polštářky paní Marie Plaché.

Druhé místo získaly trubičky od paní Magdy Balabánové.

Třetí místo bylo uděleno ořechovým rohlíčkům paní Zdenky Koudelové.

Jako každým rokem, i letos uvádíme recepty vítězného pečiva:

Křemílkovy polštářky
    Ingredience:
  • 1 balíček listového těsta,
  • l vejce na potření,
  • Náplň: ½ l mléka,
  • 2 pudinkové vanilkové prášky,
  • 1 lžíce polohrubé mouky,
  • 6 dkg cukru, vanilka,
  • 12 dkg másla.

Uvaříme hustou kaši. Do vlažné kaše zašleháme 12 dkg másla, podle chuti dosladíme a dochutíme rumem.

Postup: Listové těsto rozdělíme na tři díly, které postupně rozválíme na plat o síle cca 1,5 mm. Rozkrájíme na čtverečky o straně 6 cm. Potřeme rozšlehaným vejcem a přeneseme na plech s pečicím papírem. Pečeme při teplotě 200 st.C dozlatova. Zchladlé opatrně rozkrájíme a plníme krémem.

Máslové trubičky
    Ingredience : 30 dkg hladké mouky
  • 30 dkg másla (může být 25 dkg másla + 1 lžíce oleje)
  • 3 žloutky
  • 1 – 2 lžíce mléka
  • 1 lžíce octa, špetka soli

Postup: Zpracujeme těsto a necháme jednu hodinu odpočinout. Pak vyválíme plát, rozdělíme na proužky, které natáčíme na malé trubičky. Potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme při 200 st.C. Sundáváme STUDENÉ !!!

Náplň: z bílků ušleháme tuhý sníh a nad párou do něj zašleháme cukr v poměru 5 dkg na jeden bílek. Vychladlým sněhem naplníme trubičky.