Rubrika FARNÍK 2/13

SVÁTOST BIŘMOVÁNÍ VE VEVERSKÉ BÍTÝŠCE 2013

V sobotu 8. 6. 2013 přijalo ve farním kostele sv.Jakuba ve Veverské Bítýšce svátost biřmování 17 farníků. Svátost udělil Th.Lic. Václav Slouk, kanovník Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně, při mši svaté v 10. 00 hodin. V úvodu jej osobně přivítal starosta obce p. Josef Mifek.

Biřmovance připravoval otec Th.Lic. Marek Hlávka. Příprava probíhala ve dvou skupinách. Skupina mladších začala s přípravou na podzim 2010 a skupina zralejších se připravovala necelý rok. Přípravu absolvoval i bratr Zdeněk Máčka, který v den udělování svátosti biřmování ležel po tragické autonehodě v nemocnici. Všichni jsme na něho vzpomněli a jemu i celé jeho rodině vyprošovali Ducha svatého.

Před homilií nás vyzval otec Marek, abychom se biřmujícímu představili a uvedli zvolené biřmovací jméno. Každý z nás si v době přípravy vybral za patrona světce, který je mu osobně blízký a jehož příklad víry je pro nás výzvou a inspirací.

Po homilii na téma dary Ducha svatého a obnovení křestního vyznání vztahuje kněz ruce nad shromážděné a připravené biřmovance. Jde o gesto, které je od dob apoštolských znamením daru Ducha. Modlitbou na ně svolává Ducha Utěšitele, aby jim dal ducha moudrosti a rozumu, ducha rady a síly, ducha poznání a lásky a naplnil je duchem bázně Boží. Následuje podstatný úkon, kdy kněz maže biřmovance křižmem na čele a vzkládání rukou na hlavu se slovy „Přijmi pečeť daru Ducha svatého.“

Ten vzácný životní okamžik, kdy prožíváme přítomnost Ducha svatého a cítíme na rameni ruku biřmovacího kmotra, je nezapomenutelný!

Na závěr obřadu poděkoval za všechny biřmovance bratr Paleček za udělení svátosti biřmování otci Václavovi a předal mu darem kopii obrazu Madony Veverské. Za náročnou a obohacující přípravu poděkovala za biřmovance otci Markovi sestra Jebáčková. Poděkování patřilo rovněž všem, kteří tuto slavnost připravovali, a všem zúčastněným. Slavnostní zakončení za účasti biřmovanců, jejich rodinných příslušníků a kmotrů proběhlo ve farním centru slavnostním obědem a příjemně stráveným sobotním odpolednem.

Biřmováním v nás byla dovršena křestní milost. Stáváváme se plně zodpovědnými za svůj další duchovní vzrůst, život církve a svědectví církve ve světě.

Biřmováním se tedy prohlubuje náš křestní úkol hlásání evangelia slovem i životem.

J. J. R