Čtvrtek 02.05.2024, sv. Atanáš, Zikmund
Hledat: Vyhledat
Rubrika Farník 1/2006

18.4. VELIKONOCE 1965

Výpis z farní knihy Veverské Bítýšky, rok 1965 strana 75-78, článek pořízen za faráře P. Arnošta Korce

Dle dekretu II. Vatikánského sněmu o posv. liturgii je dovoleno sloužiti posv. oběť mše sv. až do preface v jazyku mateřském. Ovšem české texty musí být předloženy do Říma ke schválení. Poněvadž se u nás o tyto věci konsistoře nestaraly, nemáme připraveny texty, a nemohly být tedy zatím schváleny. Změny a nový způsob je v celé církvi zaváděn dle nařízení Sv. otce od první neděle postní, t.j. od 7.3.1965. Protože nemáme schválený překlad, slouží zatím kněz vše v jazyku latinském.

U nás: V neděli: přede mší sv. píseň a čtení pořádku. Píseň ke mši sv. – příchod kněze k oltáři. Předčitatel: vyznávám se ... lid pokračuje. Kyrie – česky, zpěv chorál. Gloria píseň. Orace česky předčitatel – epištola kněz.

Píseň ke kázání – kněz odloží ornát a čte na kazatelně evang. Pak je kázání, po něm Věřím v Boha a píseň.

Nově je zařaděno: Oratio Lidelium. Texty chybí nebo jsou dodávány pozdě – po svátku čv. slavnosti.

Obětování: modlitby a píseň. Sekvence a preface česky předčitatel. Svatý – chorál česky. Píseň, vzpomínka na živé. Proměňování. Píseň, vzpomínka na zemřelé. Česky Otče náš ... a Zbav nás, prosíme. Beránku B. chorál česky. Sv. přijímání píseň. Závěr orace česky předčitatel. Zatím sv. požehnání po mši sv. v neděli ponecháno – kněz svlékne kasuli a bere si pluviál.

Zavedení nového způsobu nedalo u nás žádnou práci. Recitované mše sv. máme už řadu let. Předčítání jsme nacvičili: Janšta Jos. i Jiří, Procházka St., Mikeš Pavel, Valeš Petr, Kořínek Karel. Službu na všední dny mají rozdělenou vždy po 3 dnech. Na neděle zavádíme recitaci děvčat – školaček: vstup, k obětování, k přijímání. Jde to pěkně.

Poněvadž první podmínka – účast věřících na modlitbách mše sv. byla splněna, bylo přikročeno k další:

Stolový oltář

U mřížky oltářní na rozhraní mezi presbytářem a chrámovou lodí byl postaven nový dubový oltář – stůl tak, aby kněz byl blízko věřících a sloužil před jejich zrakem.

Plány nakreslil p. stavitel Peprla. Dřevo dubové dal rovněž p. Peprla, p. Lajcman (u hřbitova) p. Pleskač zdarma. Práci provedl stolař p. Fr. Dosoudil, p. Procházka. Svícny z lipového dřeva zdarma vyřezal p. St. Patočka č. 494. Koberec 2362,50 darovali věřící.

Slavná mše sv. na Bílou sobotu večer byla poprvé sloužena novým způsobem u stolového oltáře. A od té doby pak věřící i ti malí rozumějí. Jen kdyby se podařilo dostat všechny z koutů a koutečků do středu k oltáři.

Svatopostní příprava na velikonoční vzkříšení:

V sobotu před Květnou nedělí zpovídali: dp. Nádeníček, dp. Valoušek a místní administrátor. Vyzpovídali 193 věřících. Sv. přijímání na Květnou neděli 295, na Zelený čtvrtek 115, na Velký pátek 85, Bílá sobota 115, Hod B. 179, Pondělí vel. 187.

Čísla větší, než v roce minulém: Bohu díky!

Pašie chorální: Evang. p. Krézek, Ježíše Riedl P., Plachý Petr. Ostatní Ant. Srnec a sbor.

Zvláště obřady Vel. Pátku byly krásně provedeny. Sbory čisté a věřící zbožní. Přišla řada věřících z Lažánek – kde už druhý rok adm. excur. P. Srna nekoná obřady sv. týdne.

Nemocných navštíveno a vyzpovídáno v Ch. 9, V.B. 7, Hv. 0.

O Velikonocích se kostel naplnil věřícími. Teprve nyní nezakrývá kněz svými zády Krista věřícím, ale naopak jim jej ukazuje a zvouc svými úkony je nutí, aby sledovali a pozorně prožívali mši sv.


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.