Úterý 30.04.2024, sv. Zikmund, sv. Pius V., Blahoslav
Rubrika Živá slova

Slovo ČBK a Ekumenické rady církví

10.11.2006

Slovo České biskupské konference a Ekumenické rady církví v ČR ke 3. evropskému ekumenickému shromáždění v Sibiu v Rumunsku

Milé sestry a milí bratři!
Z podnětu Konference evropských církví (KEK) a Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) ve spolupráci s Papežskou radou pro jednotu křesťanů se 4. – 9. září 2007 uskuteční v Sibiu v Rumunsku 3. evropské ekumenické shromáždění. Navazuje na dvě předcházející ekumenická shromáždění, která se konala v roce 1989 v Basileji a v roce 1997 ve Štýrském Hradci. Staví též na Ekumenické chartě (Charta Oecumenica), kterou podepsali zástupci Konference evropských církví a Rady evropských biskupských konferencí v roce 2001 ve Štrasburku.

Motto pro shromáždění v Sibiu je: „Kristovo světlo září nade všemi.“ Přijmout světlo Kristovo znamená dívat se na vše očima Ježíše Krista a vše hodnotit v duchu jeho Evangelia. Žít podle Evangelia pak znamená odevzdávat jeho světlo dnešnímu světu – a to je velká výzva pro nás, křesťany v Evropě.

Toto 3. evropské ekumenické shromáždění (EEA3) není pouhým setkáním zástupců evropských církví v září příštího roku. Je procesem, který byl zahájen již v lednu v roce 2006 v Římě a čekají ho ještě dvě další etapy. A právě k zapojení do II. etapy, která má charakter regionálních setkání, zveme všechny křesťany naší země. My všichni jsme zváni k vytvoření duchovního a hmotného zázemí tohoto evropského ekumenického shromáždění. Čím kvalitnější bude ono zázemí, tím větší užitek přinese i samotné závěrečné shromáždění.

Bude jistě velmi užitečné, když se budeme jednotlivě i společně za celý proces i závěrečné shromáždění modlit, pro účastníky vyprošovat dary Ducha svatého a o celém procesu informovat širokou veřejnost. Rovněž při všech našich ekumenických aktivitách mysleme na toto shromáždění i na jeho jednotlivé etapy. Nechť při všech ekumenických setkáních rezonuje myšlenka, že chceme být světlem Kristovým pro Evropu. Ve světle Kristově má každý z nás hledat své povolání ke službě pro Evropu, abychom byli kontinentem křesťanské naděje pro všechny. Aby světlo Kristovo stále jasněji zářilo nad Evropou, musí o něm křesťané vydávat společné svědectví. Proto je ekumenismus pro nás, křesťany, velkým úkolem. Připomínejme si často Kristovo slovo: „Tak ať svítí vaše světlo před lidmi, aby viděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci v nebesích“ (Mt 5,16). Příprava na shromáždění v Sibiu ať je motivací, abychom k sobě navzájem pěstovali úctu a lásku, abychom se za sebe navzájem modlili a abychom se stále častěji snažili společně prožívat svoji víru.

Toto chceme zvláště prožívat v lednu 2007 během Týdne modliteb za jednotu křesťanů. V pondělí 22. ledna 2007 se v Praze při ekumenické bohoslužbě slova uskuteční setkání představitelů jednotlivých církví sdružených v Ekumenické radě církví a katolických biskupů. Při této bohoslužbě podepíší představitelé církví Chartu Oecumenicu. Bohoslužba se uskuteční ve Sboru Církve bratrské na Praze 1, Soukenická 15 od 18. hodin. Následně se bude konat v některých kostelech program pro širokou veřejnost zaměřený na toto 3. evropské ekumenické shromáždění. Zveme Vás ke spolupráci a k účasti na setkání v Praze a vyzýváme vás rovněž k uspořádání setkání i na dalších místech naší republiky. Budeme velmi rádi, pokud se do procesu sami zapojíte a podělíte se s námi o své zkušenosti z Vámi pořádaných akcí. V únoru 2007 se zástupci jednotlivých evropských zemí setkají při III. etapě procesu evropského ekumenického shromáždění ve Wittenbergu, aby tam společně zhodnotili, jak probíhá příprava na závěrečné shromáždění v Sibiu, a aby se povzbudili k jejímu posílení.

Více informací o 3. evropském ekumenickém setkání včetně programu setkání v Praze 22. 1. 2007 naleznete na webových stránkách Ekumenické rady církví (www.ekumenickarada.cz) nebo České biskupské konference (www.cirkev.cz). Pro strom je důležitý nejen jeho hlavní kořen, ale i drobné kořínky, skrze něž dostává strom výživu. Právě tak je v ekumenizmu důležitý nejen postoj představitelů církví, ale především postoj jednotlivých věřících. Ti svojí vírou a modlitbou dokáží silně ovlivnit společenskou atmosféru, abychom mohli žít lidsky důstojný život a oslavovat Trojjediného Boha. Věříme, že Bůh požehná naše snahy a že toto 3. evropské ekumenické shromáždění přispěje k našemu vzájemnému přiblížení a společnému svědectví, aby tak „Kristovo světlo zářilo nade všemi“.

V Praze dne 20. listopadu 2006

ThDr. Pavel Černý,ThD.   předseda ERC v ČR