Rubrika Živá slova

Promluva sestry Moniky z misijní rodiny Donum Dei na mši svaté

sestra Monika, kongregace Živá voda
15.01.2006, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

Chvála Kristu, především chci prvně poděkovat Padre Marco za pozvání, i vám všem. Jsme opravdu velmi rády, že jsme se mohly účastnit společně slavení eucharistie s vámi. Ale protože čeština je tak těžká, tak musím přečíst něco o naší misijní rodině Donum Dei.

Naše duchovní rodina přišla na svět v roce 1950, založena otcem Marcelem Rousellem ve Francii. Náš otec zakladatel byl hluboce zasažen náboženskou krizí své doby a transformace společnosti přinášela hluboké změny do náboženského života lidí, a rozdílnost náboženských a světských hodnot se stávala zřejmější a skutečnější. To se projevilo v masách dělníků, kteří opouštěli náboženský způsob života a křesťanského ducha. Bylo třeba apoštolátů do míst, kde toho bylo nejvíc zapotřebí, aby se umožnilo dělníkům evangelizovat své druhy. Toto krizové období dalo vyrůst velkému počtu apoštolů, kteří horlivě hledali řešení v této všeobecné nouzi a náš otec zakladatel sdílel tuto vizi, tuto planoucí touhu evangelizovat zástupy dělníků, ukázat pracujícím Krista. Avšak jeho srdce bylo obráceno zvláště k prostitutkám, jejichž život ztratil svěžest a čistotu. Viděl v nich výraz morální a duchovní chudoby, kterou Kristus vyhledával, aby z ní omyl špínu svou milosrdnou láskou. Chtěl evangelizovat zpohanštělé masy, ale chtěl to dělat prostřednictvím mladých dívek zcela odevzdaných Bohu, pannen.

Naše rodina tvoří misionářky, to jsme my, to jsou panny laičky, zasvěcené Kristu navždy. Žijí v mezinárodní komunitě různých sester, jak vidíte tady mezi námi, aby svědčily o všeobecné lásce Kristově ke všem. Jsou přítomny mezi lidmi, aby ukázaly, že všichni můžeme dospět k svatosti skrze náš každodenní život, práci a modlitbu.

Druhá část misijní rodiny se nazývá Bratrstvo Donum Dei. Je tvořeno matkami a otci rodin, i mladými lidmi, kteří žijí podle našeho charismatu a spirituality tam, kde se nacházejí. Členové misijní rodiny Donum Dei se zasvěcují oficiálně do rodiny Karmelu skrze slib v třetím řádu karmelském a obětováním se milosrdné lásce podle svaté Terezie z Lisieux.

Škapulíř, který nosíme, je symbolem naší příslušnosti ke Karmelu. Připomíná nám Marii, zvláště symbol její mateřské lásky ke všem. Naše charisma, to znamená naše poslání v církvi, je evangelizace těch, kteří jsou od Boha nejvíce vzdáleni. Naše spiritualita je v duchu Karmelu hledáním života ve spojení s Bohem, nejen v ústraní, ale přímo v každodenních povinnostech.

Od roku 1958 až do dnes naše rodina pokračuje ve svém vývoji v různých oblastech. Vytvořila více základen v pěti kontinentech. V Africe jsme v Burkina Faso, Kamerunu, Keni, Kongu a Madagaskaru. V Evropě jsme v Itálii, v Británii, ve Francii, ve Španělsku a tady v Čechách. V Americe jsme v Argentině, v Peru, v Mexiku, v Brazílii a v Kolumbii. V Asii jsme na Filipínách a ve Vietnamu, a v Oceánii jsme v Nové Kaledonii a na ostrově Valis a Futuna v Polynésii. Zde se naše sestry zabývají katechezemi ve školách, které jsou součástí vyučování.

Počet základen rodiny Donum Dei ve světě stále roste. Mají jeden účel. Když jsou v různém prostředí, je to díky velkému množství žádostí, které naše rodina dostává, jak od biskupa, tak od komunit karmelitánů, poněvadž jsme součástí karmelského řádu jako terciáři.

A proč jsme tady? Byli jsme pozváni otcem biskupem Cikrlem. Tak proto jsme tady. Ale jak víte, restaurace pro nás (sestry provozují brněnskou restauraci Živá voda), to není jenom, jak lidé jsou zvyklí se dívat na výdělek, ale pro nás je prostředek evangelizace, že všichni mohou přijít k nám a každý večer zazpíváme Ave Maria, jako závěrečnou modlitbu.

Drazí bratři a sestry v Kristu, jak víme všichni, misijní činnost se děje kázáním a hlásáním, ale já se domnívám, že obraz Krista může být rovněž znám skrze svědectví v mezilidských vztazích vedených hlubokou vírou, neboť co se očekává od apoštola především, to je svědectví života shodného s tím, co hlásá.

Ať se tak stane. Děkuji.

Prohlédněte si fotografie z Návštěvy sester z kongregace Živá voda