Neděle 28.04.2024, sv. Petra Chanel, sv. Ludvík Maria Grignon z Montfortu, Vlastislav
Hledat: Vyhledat
Rubrika Živá slova

Kříži Tvému se klaníme

P. Mgr. Ing. Adolf Jiří Pleskač, řeckokatolický kněz
14.03.2004, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

promluva při mši svaté
3. neděle postní
(přepis zvukového záznamu)

Milí bratři a sestry, drazí rodáci, téměř po 25 letech zase tady stojím u oltáře. A jak říká Otec Marek, vyšel jsem z vašich řad a dnes se do vašich řad vracím jako váš služebník. „Ne vy jste si vyvolili mě, ale já jsem si vyvolil vás,“ říká Pán Ježíš. „Kdo vás odmítá, mě odmítá.“ To jsou slova snad dosti význačná. Možná, že se divíte tomu, že tady dnes stojím před vámi v červeném, ale východní obřad nemá fialovou barvu. Ve velkém postě my máme barvu bordó, tedy červenou, proto jsem tu ve své červené barvě. Samozřejmě na zpověď používáme fialový pitrachyl, tedy fialovou štolu. Jinak ty liturgické barvy: máme ještě takový rozdíl na svatého Ducha, kdy v západní církvi se používá barva červená, u nás zelená. V liturgickém mezidobí zase u nás barva bílá, v západní liturgii barva zelená.

My dnes ve východní církvi máme tzv. Křížipoklonnou neděli. Co to znamená? Vy znáte Uctívání svatého kříže na Velký pátek, když se odhaluje kříž a přicházíte a uctíváte ho. My dnes přineseme kříž doprostřed kostela, tedy doprostřed chrámu, jdeme a uctíváme ho. A u toho zpíváme takový krásný verš: „Chrastu tvojemu poklanjajem sa, vladyko, i svjatoje voskresenije tvoje slavim.“ Tedy: „Kříži Tvému se klaníme, Vládče, a slavíme Tvé svaté Zmrtvýchvstání.“ Žehnací kříž, který kněz používá ve východní liturgii, má také zezadu napsáno: „Krestu tvojemu poklanjajem sa.“ Kříž každý nějaký neseme v životě, je to kříž povahy, kříž manželství, kněžství. Já teď nesu dva kříže: manželství i kněžství, proto jsem takový mohutný, a doufám, že to unesu. Když nesete náš východní evangeliář: když mě včera pan biskup světil, tak říkal: „Na to musí být zdatná postava.“

Chtěl bych se k tomu kříži vrátit. Východní liturgie je plná symbolů a kříž je základním symbolem. Kdo jste včera byli přítomni při tom svěcení, tak jste viděli, že pan biskup žehná trojsvícnem a dvojsvícnem. Ten trojsvícen značí Božskou Trojici: Otec, Syn a Duch svatý, dvojsvícen značí zase božství a lidství Ježíše Krista. A my si to tak připomínáme také ve východní liturgii, když děláme kříž. Tři prsty na znamení Božské Trojice a dva prsty božství a lidství Ježíše Krista. To si neustále připomínáme. A když jsme u toho kříže, tak kněz, když žehná, má ruku ve tvaru základních znaků Ježíše Krista. Jesus jako S, Christos jako CH, tedy žehná Kristus, nikoli kněz.

Milí bratři a sestry, drazí rodáci, jsem skutečně rád, že jsem mezi vámi a přeji nám, ať tento den prožijeme k větší cti a slávě Boží a ať nám Pán dá hodně síly, ať ten svůj kříž přineseme jednou i před Něho k jeho trůnu. Slava Jesusu Christu!


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.