Neděle 28.04.2024, sv. Petra Chanel, sv. Ludvík Maria Grignon z Montfortu, Vlastislav
Rubrika Živá slova

Dopis národního ředitele Papežského misijního díla k Misijní neděli

P. Mgr. Ing. Jiří Šlégr, národní ředitel Papežského misijního díla
19.10.2003, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

dopis čtený při bohoslužbě
(zveřejněný text)

Drazí přátelé,

na úvod chci nechat promluvit tu, která celý svůj život zasvětila misiím, a jejíž beatifikaci slavíme o letošní Misijní neděli, Matku Terezu: „Stalo se, že jsme neměly v našem dětském útulku cukr pro děti. Jeden čtyřletý chlapec zaslechl, že ‚Matka Tereza nemá cukr pro děti‘. Šel domů a řekl rodičům: ‚Nebudu jíst 3 dny cukr, protože chci dát svůj cukr Matce Tereze.‘ Po třech dnech ho k nám rodiče přivedli. Byl tak malý, že sotva uměl vyslovit moje jméno, a přece mě naučil, co to znamená milovat velikou láskou.“

Jak tedy i Matka Tereza zažila, smyslem misijní činnosti vůbec je předávání té obrovské Boží lásky, která živí naši víru a dodává životu pravý smysl a radost. Víra, která se nepředává dál, umírá! Svatý otec Jan Pavel II., jehož 25. výročí pontifikátu si při této příležitosti také připomínáme, říká, že každý věřící je povolán ke svatosti a k misiím. Toto pochopila i svatá Terezie z Lisieux. Ona začala již ve svých 7 letech aktivně pomáhat misionářům v rámci Misijního díla dětí, které slaví letos 160 let od svého založení.

Právě dnes bych chtěl ze srdce poděkovat vám všem, kteří se o svoji lásku dělíte s ostatními. Vaše modlitby, obětované utrpení a štědré finanční dary jsou velice potřebným stavebním materiálem. Mám radost, že při loňské Misijní neděli jsme v naší vlasti vybrali necelých 14,5 milionů Kč a pomohli tak mnoha potřebným. Kromě toho se řada z vás rozhodla podporovat bohoslovce v misijních oblastech a přispívat na děti v bídě. Během loňského roku se tak navíc sešly ještě téměř 2 miliony korun. Rok růžence též využilo mnoho jednotlivců i celých společenství a přihlásili se do denní modlitby jednoho desátku za misie – Misijní růže.

Nemusím dlouze vysvětlovat, že situace v mnoha misijních oblastech je velice náročná. Každý den totiž umírá na světě 19 tisíc lidí na AIDS, tuberkulózu, malárii a spavou nemoc. Ročně pak v zemích třetího světa zemře na nakažlivé nemoci 14 milionů chudých. Léčení by jim mohlo zachránit život.

Na závěr si vás i letos opět dovoluji požádat o velkorysost. Prožijme Misijní neděli v modlitbě spolu se všemi věřícími světa. Přispějme k šíření radosti evangelia, k záchraně aspoň některých z bídy. Dokažme, že naše víra je živá. Inspirací k tomu nám mohou být i slova P. Josefa Zemana, dlouholetého misionáře v Číně: „Nedávejme po troškách, ale celé své srdce.“