Neděle 03.11.2024, sv. Martin de Porres, Hubert
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Svatý Václav šel za Ježíšem

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2003 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Svatý Václav šel za Ježíšem12:21
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 27 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, ten dnešní svátek bývá často pojímán jako oslava, vzpomínka na staré zlaté dobré časy, kde jsou role dopředu rozděleny. Václav je dobrý, řekli bychom bílý, Boleslav naprosto špatný, černý, jejich matka Drahomíra taky někde taková spíš černá v pozadí, ještě se tam k tomu připlete Ludmila, samozřejmě naprosto kladná postava. A bývají to často oslavné, ale naprosto bezduché a nic neříkající projevy, které často svědčí o tom, že ten, kdo mluví, neví o čem mluví, že nemá nějaké základní znalosti a vědomosti o době, o které mluví. Svátek svatého Václava byl často taky v dějinách zneužíván. Naposledy to bylo na začátku druhé světové války, kdy Němci se pokusili tady tu myšlenku oživit s tím, že Václav byl právě ten, kdo platil poplatky bavorskému králi Jindřichovi, tudíž že vlastně jsme se pouze vrátili k tomu, co už Václav dělal. Češi to jakoby přijali, ale Němce přelstili. Němci si neuvědomili, že právě Václav je symbolem české státnosti a moudrosti.

Takže stojíme u takového tématu, které bývá často zploštěno na postavy, které jsou buď naprosto bílé, kladné, nebo na postavy, které jsou naprosto černé, špatné. Dost často, když někdo mluví o svatém Václavovi, tak se z toho snaží vytlouct nějaký kapitál. Bývá to často zkreslováno a přizpůsobováno tomu, co vlastně ten dotyčný chce říct. Tomu obojímu bych se chtěl vyhnout, protože to nemá být tady nějaký oslavný projev, ale má to být homilie. Tedy vysvětlení toho, co svatý Václav dělal a jak žil ve vztahu k evangeliu nebo vůbec k Božímu Slovu.

Bratři a sestry, doba, ve které on žil, to byla doba, kdy to vřelo. Byla to doba velice neklidná, byla to doba, kdy křesťanství u nás zapouštělo kořeny. Určitě jste slyšeli o tom, že vlastně šlechtici a ti, kteří radili Boleslavovi, aby se zbavil Václava, že to byli pohané. Ne. Oni už to byli křesťané. O to je to těžší a bolestnější si tohle připustit. Oni byli křesťané podle toho, že byli „pokřtěni“, ale už nikdo v podstatě nemluví o tom, za jakých okolností byli pokřtěni. My všichni známe misi Cyrila a Metoděje, kteří k nám přinesli křesťanství. A bylo to štěstí našeho národa, že sem přišli Cyril a Metoděj, bratři vzdělaní, kteří skutečně se snažili „získat“ náš národ. Na západ od našich hranic pokřesťanění probíhalo někdy jinak. Karel Veliký, první císař, rozšiřoval křesťanství taky tak, že zabral nějaké území, nějaké město, nějakou vesnici, nechal shromáždit všechny muže a dal jim vybrat: „Buď se necháte pokřtít anebo budete popraveni.“ A považoval to za naprosto legitimní volbu – že oni si mohou vybrat. Jaká to byla volba? Žádná. Takže takhle se ke křesťanství dostalo mnoho lidí v Čechách. Ze strachu. Ze strachu, že sem někdo vtrhne a dá jim takhle „vybrat“. Takže oni byli křesťany, ne že by na to měli nějaký papír, ale proběhl obřad křtu. Dál ale oni si jeli po svém, protože jim křesťanství bylo cizí. Samozřejmě ta myšlenka jim byla vnucena. Kdežto Václav byl křesťan podle přesvědčení. On poznal, že evangelium je program, který člověk může uskutečnit kdekoliv v životě. Ať už bude sedlákem na vsi, měšťanem někde ve městě nebo knězem, řeholníkem, řeholnicí anebo knížetem. A on to začal brát vážně. A v tom byl „problém”, co mu dělal nepřátele. On jednal podle těchto zásad. Velká část šlechty neměla tyhle zásady zdaleka tak pevně zakořeněna ve svém vědomí a svědomí jako on. A jemu to šlo, jemu se dařilo vládnout dobře. Za jeho doby se začaly razit stříbrné mince. To byl znak obrovské prosperity českého knížectví.

Dost často se mluví o tom, jak svatý Václav chodíval v noci, sbíral obilí, mlel ho na mlýnku, dělal z něho mouku a potom pekl hostie, chodil po vinici, sbíral hrozny, lisoval šťávu a čekal až z toho bude mešní víno, ministroval knězi při mši svaté. To je další takové zploštění. Začala s tím už svatováclavská legenda a my se vlastně tisíc let vyrovnáváme tady s tímto obrazem, který je velice romantický, velice přitažlivý, ale bohužel nepravdivý. Je to myšlenka, že dokonalým životem žije mnich. Že nejdokonalejší zbožností člověka je možné žít jenom v klášteře. Mniši a řádové sestry, ti žijí nejlépe. Tisíc let s tímhle bojujeme a je to v nás velice zakořeněné. Když se mluví o tom, že se třeba nějaký mladý muž rozhodoval, jestli se má stát knězem nebo otcem rodiny, tak se často řekne: „No, on si to rozmyslel, nebude knězem. Tak on se ožení, bude mít děti a z nich budou další povoláni.” Ale to je deformace. Svatý Václav nám ukazuje právě to, že žít dobře, žít podle evangelia, je možné kdekoliv. Že všichni jsme povoláni ke svatosti, ať jsme kdekoliv.

Bratři a sestry, i naše doba je taková velice neklidná. I my dnes, jako křesťané, tvoříme v národě pouze menšinu. I my dnes se často setkáváme s tím, že mnoho lidí touží po něčem, co jsou jejich naprosto sobecké zájmy, po něčem, co prospívá pouze jim. A tito lidé si neuvědomují, že tím škodí těm ostatním, ale i sami sobě. Neuvědomují si, že to jediné, po čem máme toužit, je mít touhu po moudrosti.

Jak už jsem několikrát říkal, Písmo svaté, když mluví ve Starém zákoně o moudrosti, zpravidla tím má na mysli třetí božskou osobu, Ducha Svatého. My si to můžeme převést na dary Ducha Svatého, o kterých mluví apoštol Pavel v Listě Galaťanům: „Dobrota, pokoj, tichost, dobrosrdečnost, shovívavost.“ O něčem podobném mluvilo dnešní první čtení. O prozíravosti. O snaze hledat dobro, prospěch, nejenom pro sebe, ale i pro ty druhé, ochota dát se poučit, chtít se poučit k ní je láska, láska je zachovávat její přikázání. Dbát o její přikázání je zajistit si nesmrtelnost.

Bratři a sestry, naše doba je v mnohém podobná době svatého Václava. I dnes vystupují lidé, kteří říkají: „Vy všichni ostatní to děláte špatně.“ I dnes jsou tu lidé, kteří by všechno chtěli změnit i za cenu síly. I dnes jsou tu lidé, kteří jsou netolerantní. I dnes jsou tu lidé, kteří mění svoje názory podle toho, kde je zrovna prospěch a když se ukáže, že je prospěch úplně na druhé straně, neváhají naprosto vyměnit svoje názory.

Svatý Václav, jak jsem říkal už na začátku mše svaté, je nám vzorem především pro svůj život, pro to, jak žil. Proto si ho připomínáme. Připomínáme si ho i pro jeho smrt, pro jeho věrnost zásadám. Protože nám ukazuje, že evangelium je možné žít kdekoliv a kdykoliv.

Bratři a sestry, nenechme se strhnout k nějakým laciným projevům, neoslavujme svatého Václava s tím, že bychom říkali: „Tenkrát bylo lépe.“ Tehdejší doba měla své problémy, své veliké problémy, tak jako naše doba. Řešení je jedno, řešení je v evangeliu. Nabízí nám ho Ježíš. Václav šel za Ježíšem. Jestli chceme my překonat své problémy, jestliže my chceme jít dál, musíme udělat to, v čem nám je Václav vzorem. Jít za Ježíšem a hledat pro svůj život zásady v evangeliu. Tam jsou ty nejlepší a jedině tenkrát budeme skutečně považováni za lidi moudré a prozíravé.



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Světec je člověk, skrze kterého proudí světlo

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2023 - čtvrtek, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Světec je člověk, skrze kterého proudí světlo9:29


Obraz svatého Václava

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2022 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Obraz svatého Václava7:33


Snažení člověka přinese třeba plody až po jeho smrti

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2021 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Snažení člověka přinese třeba plody až po jeho smrti5:00

Bratři a sestry, zůstaneme u té poslední věty, kterou řekl svatý Václav tady na zemi: „Bůh ti odpusť, bratře.“ Jak jsem zmínil na začátku mše svaté, tak je to vlastně určitá parafráze té Ježíšovy věty na kříži: „Otče, odpusť jim, protože nevědí, co činí.    Více...


Svatý Václav dal příklad, jak překonat svoje vlastní limity

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2019 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Svatý Václav dal příklad, jak překonat svoje vlastní limity8:40
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.88 MB]

Bratři a sestry, texty, které jsme právě slyšeli, se velmi, velmi hodí k postavě, k osobě svatého Václava. Svatý Václav se narodil buď v roce 906 nebo 907, v tom se prameny neshodují, ale zemřel v roce 929.    Více...


Byl Václav více slavný svým životem anebo svou smrtí?

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2018 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Byl Václav více slavný svým životem anebo svou smrtí?10:36
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, texty, které jsme slyšeli teď před chvílí k svátku nebo slavnosti svatého Václava, byly vybrány opravdu velmi dobře, protože vystihují ty aspekty, kterými se svatý Václav řídil.    Více...


Křesťanství dává člověku sílu k tomu, aby hledal odpuštění a aby ho získal

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2017 - čtvrtek, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Křesťanství dává člověku sílu k tomu, aby hledal odpuštění a aby ho získal9:59
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.21 MB]

Bratři a sestry, texty, které nám církev předkládá o slavnosti svatého Václava, vypovídají vlastně o tom, jak plyne život člověka. V našem životě se střídají, řekněme, delší období, nechci říct zrovna dlouhá, ono může být delší či kratší, a je to nějaké období, ve kterém zdánlivě ten život plyne, jak by se to řeklo, podle těch všedních pravidel a zdá se, že se neděje nic zas až tak moc zásadního.    Více...


Náš život je pouť

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2016 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Náš život je pouť9:23
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.01 MB]

Bratři a sestry, dnešní svátek, slavnost, připomíná mladého člověka, který měl jasno, jaksi od začátku. Člověka, který na jedné straně, když jsem si takový citát, když měl nastoupit na ten knížecí trůn, tak několik šlechticů řeklo: „Co se počneme s ním? Ten, jenž měl být knížetem, je zkažen od kněží a je jako mnich.    Více...


Člověče, dobře si rozmysli, čemu obětuješ svůj život

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2015 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Člověče, dobře si rozmysli, čemu obětuješ svůj život7:46
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.63 MB]

Svátek nebo slavnost svatého Václava nám dává příležitost uvědomit si zase několik snad asi faktů, prostě skutečností, se kterými musíme nějak v životě počítat. Tou první skutečností je to, že vlastně všichni čeští světci z toho prvního období jsou mučedníci.    Více...


Jakou dá člověk náhradu za svou duši?

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2014 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Jakou dá člověk náhradu za svou duši?13:06
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.65 MB]

Bratři a sestry, když si připomínáme osobu nějakého světce, nebo i vůbec nějakého významného člověka, tak si zpravidla připomínáme to, co bychom nazvali jako poslední dějství, závěr, jakýsi vrchol toho svědectví, které ten člověk vydal, nebo jakési korunování díla, které za celý život vykonal.    Více...


Ta víra musí být čistá jako zlato

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2012 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Ta víra musí být čistá jako zlato8:04
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.64 MB]

Bratři a sestry, v prvním čtení z knihy Moudrosti se starozákonní autor obrací k vládcům a nastiňuje jim jakýsi program, nějaké morální zásady, jak by jejich vláda mohla vypadat, čím by se mohla řídit.    Více...


Svatý Václav se skutečně řídil tím, co říkal

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2011 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Svatý Václav se skutečně řídil tím, co říkal9:16
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.97 MB]

Bratři a sestry, začnu možná trošku ne úplně vážně. Když se díváme na život svatého Václava, tak si říkáme: „Co ten člověk za svůj krátký život stihnul!“ A když jsme šli teď s ministranty tady do kostela, průvodem kolem kostela, tak jsem si říkal: „Co ti lidé chtějí dnešní den, dnešní volný den všechno stihnout?“, protože to byl obrovský úprk různých traktorů, vozíků a všeho možného.    Více...


Moudrost je třeba hledat

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2010 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Moudrost je třeba hledat13:54
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.58 MB]

Bratři a sestry, pro dnešní slavnost byla vybrána čtení, hlavně první čtení z knihy Moudrosti, které je připisováno králi Šalamounovi. A v té knize Moudrosti jakoby král Šalamoun se obrací ke svým kolegům vládcům a dává jim rady, jak moudře kralovat, jak moudře zařídit věci veřejné.    Více...


Nepoznávají světlo evangelia, proto bloudí

P. Mgr. Václav Rychlý, OPraem
28.09.2008 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Nepoznávají světlo evangelia, proto bloudí9:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.73 MB]

Blíží se volby. Nebojte se, nebude to žádná volební kampaň :), ale myslím si, že hodně lidí je znechucených polistopadovým vývojem v naší společnosti a už to trvá poměrně dost dlouho ty zmatky, který tady jsou.    Více...


Bůh ti odpusť, bratře

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2006 - čtvrtek, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Bůh ti odpusť, bratře10:22
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 30 kb/s, 2.30 MB]

Slavíme skutečně významného člověka, můžeme říct, i vyjímečného člověka, ale přesto je těžké takhle dělat promluvu, právě proto, že často to sklouzne do různých frází, různých vět, které ti řečníci neustále opakují, a ona to často nebývá ani pravda a je to takové prázdné.    Více...


Síla odpuštění

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2004 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Síla odpuštění8:29
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 27 kb/s, 1.67 MB]

Začnu dneska takovou legrací. Vždycky, když se zpívá ten žalm s odpovědí "Ty Hospodine vládneš nade vším", tak si vzpomenu na jednu takovou anekdotu, kdy pan farář se ptá dětí v náboženství, kdo řídí farnost. Samozřejmě chce slyšet, že on.    Více...


Ztratit život pro Krista

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2002 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Bratři a sestry, chtěl bych pokračovat v té myšlence, kterou jsem říkal na začátku. Připomínáme si člověka, který byl svatý. On té svatosti dosáhl, řekli bychom, na ryze civilním poli. Státník, politik, vojevůdce, svým způsobem v té době vlastně on byl i ekonom. Je to velká výzva pro dnešní dobu, protože my třeba si často i myslíme, že svatost, to je něco, co se týká výhradně jaksi kostela, církve, něco, co se týká tady tohoto prostoru a několika vyvolených lidí, kteří se nějak zavázali sliby nebo přijali nějaké svěcení.    Více...


Následujme svatého Václava ve věrnosti víře

Mons. Stanislav Vídenský, farář ve Veverské Bítýšce
28.09.2001 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek sv. Václava
příslušné slovo Boží: 1. čt. Mdr 6,9-21; ž. Žl. 1 Kron 29; 2. čt. 1 Petr 1,3–6;2,21b–24; evang. Mt 16,24-27;

Jistě jsme tomu rádi, že můžeme dnešní svátek svatého Václava oslavovat zároveň jako státní svátek, že je volný den, tak jako neděle, a máme možnost také i tento svátek oslavit účastí na mši svaté, poděkovat Pánu Bohu za jeho lásku k našemu národu, že nám dal hned na prahu života našeho národa tak velikého světce. My se při této promluvě aspoň tak nachvilku chceme zadívat na ten krátký film z jeho života, abychom jej viděli jako malé dítě, jako chlapce, syna knížete Vratislava a kněžny Drahomíry.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.