Neděle 28.04.2024, sv. Petra Chanel, sv. Ludvík Maria Grignon z Montfortu, Vlastislav
Rubrika Živá slova

Milý strýčku

Bohumil Bobek
02.04.2002, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

smuteční projev za rodinu
zádušní mše svatá, pohřeb Mons. Stanislava Vídenského
(přepis zvukového záznamu)

Vážený Otče biskupe, spolubratři v kněžské službě, sestry a bratři. Byl jsem požádán, abych se jménem naší rodiny naposledy rozloučil s naším strýčkem, skromným a vzácným člověkem, který nikdy nikoho nezarmoutil, neodmítl, když se na něho kdokoliv obrátil, všem pomáhal a měl pochopení pro starosti druhých, dokázal poradit a potěšit. Jeho láska a obětavost pro druhé byla příkladná, což můžeme nejlépe posoudit my příbuzní, kteří jsme ho znali od jeho mládí. Milý strýčku Stanislave, stojím nad rakví a jsou zde kolem nás všichni Vaši příbuzní, abychom se s Vámi naposledy rozloučili a poděkovali za lásku, obětavost a za všechno, co jste pro naše rodiny vykonal. Vaší snahou bylo stále utužovat rodinné svazky častými návštěvami a setkáváním při různých příležitostech. Vzpomínám si, s jakou radostí jste nás vždy vítal a těšil se s našeho shledání. O Vaší lásce a dobrotě k našim rodinám vypovídá i to, že jste ochotně vzal k sobě neteř Marii, když se octla v tíživé životní situaci a pomáhal jí při výchově tří dětí. Měli Vás všichni upřímně rádi a opláceli Vám to tím, že se o Vás starali a pečovali až do Vaší smrti. Milý strýčku, děkujeme Vám za Vaši ochotnou službu našim rodinám, pohřbíval jste všechny naše rodiče, svoje sourozence, a další příbuzné. A přesto, že Vám bylo určitě smutno a úzko, měl jste vždy pro každého vzácná slova útěchy při bolesti i starostech. Nejvíce Vás ale zasáhla smrt milovaného Václava, o kterého jste se staral od malička a kterému jste již pro svou nemoc nemohl prokázat poslední službu. Děkujeme Vám strýčku rovněž za ochotnou službu při sezdávání většiny z nás i našich dětí. Měl jste vždy velikou radost z těch mladých lidí a přál jim ze srdce, aby se milovali, vytvářeli pro svoje děti domov a rodinné zázemí. Vzpomínám si na naši poslední návštěvu, když jste byl již vážně nemocen, a loučil jste se s námi slovy: „Ať vás, vaše děti a vnoučata Bůh opatruje a dá vám sílu, abyste žili v lásce a pokoji.“ Tato slova bychom si měli vzít k srdci a ve svém životě se jimi řídit. Milý strýčku, budeme na Vás s láskou a vděčností vzpomínat, a věříme, že nebeský Otec Vás přivítá ve svém království a po zásluze odmění.

Nyní, sestry a bratři, než doprovodíme našeho strýčka na místo jeho posledního odpočinku, vyslovuji jménem rodiny upřímné Pán Bůh zaplať Otci biskupovi a spolubratřím kněžím za poslední službu odsloužení mše svaté za našeho strýčka, a zpěvákům a varhaníkovi za doprovod při mši svaté. Upřímné Pán Bůh zaplať panu doktorovi Sedlářovi, za péči o zdraví našeho strýčka a ošetřování v době nemoci, panu profesorovi Krátkému za obětavou službu akolyty, který i v době strýčkovy nemoci přinášel svaté přijímání, zdejším ženám, které se denně přicházely se strýčkem modlit svatý růženec. Pán Bůh zaplať také Otci Karlu Orlitovi za organizaci a pomoc při vypravení pohřbu, dále vám všem farníkům, ženám, mužům i mládeži za každou sebemenší službu a pomoc strýčkovi při práci a duchovní správě farnosti. Všem vám, kteří jste se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravě a důstojném uspořádání pohřbu, upřímné Pán Bůh zaplať. Pán Bůh zaplať rovněž vám všem, kteří jste se v tak hojném počtu přišli rozloučit s naším strýčkem, a prosím vás, abyste na něj vzpomínali ve svých modlitbách. Odpočinutí věčné dej mu Pane, a světlo věčné ať mu svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen.