Neděle 28.04.2024, sv. Petra Chanel, sv. Ludvík Maria Grignon z Montfortu, Vlastislav
Rubrika Živá slova

Nesmazatelně se zapsal do našich srdcí

František Černý, starosta Veverské Bítýšky
02.04.2002, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

smuteční projev za obec Veverskou Bítýšku
zádušní mše svatá, pohřeb Mons. Stanislava Vídenského
(přepis zvukového záznamu)

Vážený pane biskupe, vážení smuteční hosté, bratři a sestry, spoluobčané. Loučíme se dnes s Monsignorem Stanislavem Vídenským, kaplanem Jeho Svatosti, farářem Veverské Bítýšky. Přišel k nám před 25 léty, provázen věřícími z jeho dřívějšího působiště Dyjákovic. Tamní obyvatelé shodně tvrdili: „Dostali jste do Veverské Bítýšky zbožného kněze a dobrého člověka.“ 25leté působení Mons. Vídenského tato slova potvrdila. Zesnulý byl nejen horlivým knězem, ale i dobrým učitelem mládeže, starostlivým hospodářem, skromným a pravým Otcem naší celé farnosti. Málokdy v životě potkáme člověka tak upřímného, ochotného, společenského a vstřícného ke svým spoluvěřícím a občanům. Pro tyto jeho vlastnosti mu obecní zastupitelstvo udělilo titul Čestného občana Veverské Bítýšky. Pozemskou pouť ukončil zesnulý na Květnou neděli 24. 3. ve Veverské Bítýšce. Své kněžské poslání vykonával vždy ochotně až do úplného vyčerpání svých fyzických sil. V tomto smyslu se jeho působení a osud podobá působení barokního spisovatele, faráře Veversko Bítešského, Valentina Bernarda Jestřábského. Hospodářská činnost zesnulého je podobná činnosti dřívějších zdejších kněží, farářů Volfa, Kubečky a Fredla, stavitelů našeho kostela. Tělesné pozůstatky zesnulého spočinou na našem hřbitově v blízkosti svatého kříže a dalších předchůdců zesnulého: faráře ThDr. Karla Eichlera, autora Pamětí panství Veverského, kancionálu Cesta k věčné spáse a řady dalších duchovních děl, a také vedle apoštolského protonáře prof. bohosloví Františka Ehrmanna, místního rodáka. Kdybych byl vysokoškolským funkcionářem, předal bych Otci Stanislavu Vídenskému za jeho celoživotní dílo červený diplom se samými výbornými a pochvalou. Myslím ale, že upřímné Zaplať Pán Bůh má pro prostého a skromného služebníka Božího cenu daleko větší. Na Otce Vídenského budeme vzpomínat v modlitbách za spásu jeho duše, protože se nesmazatelně zapsal do našich srdcí. Ať půda našeho hřbitova je mu lehkým ložem, ať odpočívá v pokoji. Amen.