Úterý 16.04.2024, sv. Bernadeta Soubirousová, Irena
Rubrika Živá slova

Výzva k postu a modlitbě za mír ve světě

Jan Pavel II., papež
09.12.2001, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

dopis čtený během homilie
2. neděle adventní
(přepis zvukového záznamu

Drazí bratři a sestry,

mezinárodní scénu nadále dnes zneklidňují povážlivá napětí. Nemůžeme nevzpomenout těžkých utrpení, která postihla a ještě postihují tolik našich bratří a sester ve světě. Tisíce nevinných obětí přetěžkých atentátů 11. září, nesčetné osoby, které byly přinuceny opustit svá obydlí, aby zakusili cizinu a často krutou smrt. Starci a děti vystavěni riziku smrti zimou nebo hladem. Za této situace, kterou dramatizuje stále doléhající hrozba terorismu, cítíme nezbytnost pozvednout své volání k Bohu, čím více se obtíže a temné perspektivy zdají nepřekonatelné, tím naléhavěji je věnovat se modlitbě a vroucně prosit Boha o dar vzájemného pochopení, svornosti a míru. Víme, že modlitba získává na síle, jestliže je doprovázena postem a modlitbou. Tak nás učí Starý zákon. A křesťané již od prvních století přijímali a upevňovali tuto lekci zvláště v adventu a v postě. Věřící islámu ze své strany začali ramadán, měsíc zasvěcený postu a modlitbě. My křesťané již zanedlouho vstoupíme do adventu, abychom se v modlitbě připravili na slavení Vánoc, den narození Krista knížete pokoje. V této příhodné době žádám katolíky, aby 14. prosince prožili jako den postu, během kterého budou vroucně prosit Boha, aby dopřál světu stabilní mír, založený na spravedlnosti, a učinil, aby se nalezla přiměřená řešení nových konfliktů, které sužují svět. To, co si kdo odepře v postu, může dát k dispozici chudým, zvláště těm, kteří trpí v důsledku terorismu a války. Chtěl bych oznámit, že je mým úmyslem, pozvat představené světových náboženství, aby přišli do Assisi 24. května 2002 a modlili se o překonání protikladů a podporu autentického míru. Zde se chceme spolu setkat, především křesťané a muslimové, a prohlásit před světem, že náboženství se nemá stát motivem konfliktů, nenávisti a násilí. Kdo opravdu přijímá slovo Boha, dobrého a milosrdného, nemůže ze svého srdce nevyloučit každou formu zášti a nepřátelství. V tomto historickém okamžiku potřebuje lidstvo vidět gesta pokoje a naslouchat slovům naděje. Jak jsem řekl před patnácti lety, když jsem ohlašoval setkání k modlitbě za mír, které se konalo v Assisi následující měsíc říjen. A je nálehavé, aby se ze země stoupala chórová prosba a žádala všemohoucího, v jehož rukou jsou osudy světa, o veliký dar pokoje, nezbytný předpoklad pro každé vážné úsilí ve službě pravému pokroku lidstva. Svěřuji již nyní tuto iniciativu mateřské přímluvě nejsvětější Marii a žádám ji, aby podpořila úsilí naše i celého světa na cestě pokoje. Tebe Královno míru žádáme: pomoz nám, abychom odpověděli síle pravdy a lásky na nové naléhavé výzvy v přítomné chvíli. Pomáhej nám překonat také tento obtížný okamžik, který ruší klid tolika osob, abychom se mohli neprodleně věnovat každodenímu budování prostředí autentické kultury a pokoje.