Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána

P. Mgr. Leoš Halbrštát, národní ředitel Papežského misijního díla
11.10.2015

dopis čtený na bohoslužbě v neděli 11. října 2015

Vážené sestry, vážení bratři, milí spolupracovníci Papežských misijních děl,

při příležitosti Misijní neděle, kterou budeme slavit příští týden, vás srdečně zdravím.

Bohatý člověk v dnešním evangeliu se Ježíše zeptal: „Mistře dobrý, co musím dělat, abych dostal věčný život?“ Podobně bychom se měli ptát i my, když uvažujeme o misiích.

„Co máme dělat?“ Většina z nás přispěje na misie, a to s nejlepším úmyslem. Přesto se stává, že je to pro nás jen jedna z mnoha sbírek. Misijní neděle ale není pouze o sbírce. Sbírka je projevem našeho vztahu k misiím. Misijní neděle nás zve k vnitřnímu pohledu do světa potřebných. Nechceme mluvit o chudých z jiných koutů světa, o jejich potřebách, strádání, bídě jen kvůli tomu, abychom vzbudili soucit. Ten vede jen k povrchnímu pohledu. Rád bych Vás o Misijní neděli pozval k pohledu na misie očima těch, o kterých mluvíme a kterým chceme pomáhat. Oni sami nejlépe vidí potřeby svého okolí. Oni se skutečně snaží podle evangelia sytit hladové, učit nevzdělané, léčit nemocné, hlásat evangelium až na konec světa. Narážejí však na překážky, které jsou ale s naší pomocí překonatelné. Nedívejme se na ně jako lidé z druhé strany, jen jako nějací sponzoři, ale jako ti, kteří jsou s nimi v Kristu jedna veliká rodina. My jsme pozváni ke společnému dílu jako jejich spolupracovníci na šíření Božího království. Prakticky to znamená podpořit je modlitbou, přispět jim svým darem, ale taky se ve svém okolí snažit o totéž: vydávat svědectví Kristu, přivádět k němu ty, kdo ho dosud neznají, a pomáhat ke křesťanskému životu hledajícím i těm, kdo na cestu za ním teprve vykročili nebo byli v Jeho jménu pokřtěni.

Misijní neděle je pozváním i novou příležitostí k oživení našeho misijního postoje, který se projeví podporou misionářů v dalekých zemích i naším zapojením do misie v Českých zemích. Mladík z evangelia Ježíšovo pozvání nepřijal, a proto odešel smutný.

Jako nový národní ředitel Papežských misijních děl bych měl velkou radost, kdybych příští neděli spolu s Vámi mohl nově přijmout Ježíšovo pozvání k účasti na misijním poslání církve. Budu rád, když Papežská misijní díla nebudou vnímána jen jako další nadace, která pomáhá potřebným, ale jako živé společenství těch, kteří chtějí přinášet Krista dnešnímu světu.

Ze srdce Vám žehná

Leoš Halbrštát