Neděle 28.04.2024, sv. Petra Chanel, sv. Ludvík Maria Grignon z Montfortu, Vlastislav
Rubrika FARNÍK 2/13

OPRAVY BÍTÝŠKA

Když jsem si napsal osnovu pro následující řádky, uvědomil jsem si, že velká část oprav se v letošním roce odehrávala v prostoru kůru a věže farního kostela.

Hned v lednu letošního roku začala oprava stropů a podlah dvou místností přiléhajících ke kůru farního kostela. Místnosti mají krásná pojmenování: notárna a měchárna, z názvů je patrné, k čemu obě místnosti slouží. Kromě not a varhaních měchů je zde uložen betlém a další věci potřebné k výzdobě a provozu kostela. Mezi jiným také nové stupínky pro zpěváky farního sboru. Zpěváci vidí lépe na dirigenta a my všichni je lépe slyšíme (Nevím, jestli to vědí, ale od oltáře je na ně taky lépe vidět).

Truhláři na konci ledna odešli a žádná další oprava na těchto místech plánována nebyla, ale po Velikonocích se doslova a do písmene rozsypal varhaní měch, vzhledem k blížícímu se termínu udělování biřmování to bylo velmi nepříjemné, ale varhanáři to zvládli velmi dobře.

Chvíli se nedělo nic a na začátku října se o patro výš nastěhovali hodináři. Je to až spodivem, kolik obyvatel Bítýšky nenosí hodinky. Neustále se mě někdo ptal, kdy budou hodiny opraveny.

Jak víte, hodiny na věži farního kostela nefungovaly již několik roků. V roce 2010 byla opravena vnitřní část hodinového stroje a vypadalo to, že hodiny půjdou, ale naše radost měla krátké trvání, zaseklo se několik ozubených kol a stoj se zastavil.

Letos došlo na opravu vnější části, tato oprava si vyžádala přítomnost plošiny pro práci ve výškách. Vzhledem k obtížnému přístupu byly vyměněny všechny vnější součásti hodin, to znamená ozubené převody, rafiky a ciferník. Celá sestava byla doplněna o bicí kladivo, které nám svými údery oznamuje celou hodinu a půlhodinu.

Další opravy a úpravy probíhaly v presbytáři kostela nebo v jeho blízkém okolí. První úpravou bylo rozšíření stupínku pro zpěváčky naší scholy, stávající stupínek již byl malý, a tak jsme jej nastavili, pokud bude zpěváků přibývat, rádi budeme v rozšiřování pokračovat.

Během roku se podařilo dokončit vodoinstalaci v druhé sakristii (květinárně). Tento druhý zdroj teplé vody a další příslušenství bude sloužit především pro úklid a výzdobu kostela. Věřím, že ulehčí práci všem, kdo se na tomto podílejí. Práce v květinárně budou pokračovat hned po Vánocích instalací vestavěných skříní, které budou sloužit k ukládání věcí potřebných při úklidu, údržbě a výzdobě kostela.

Na konci měsíce října jsme vysadili v prostoru za kaplí Matky Boží 2 nové stromy, konkrétně javory, tím byla ukončena obnova stromů uvnitř areálu kaple.

Poslední akcí z letošních oprav, bylo restaurování vitrážového okna s motivem Svaté rodiny. Okno bylo ve velmi špatném stavu. Některá sklíčka vypadávala z olověného rámu, jiná skla natolik zoxidovala, že se z nich sloupala barva. Pro představu cituji z restaurátorské zprávy: „U spodního okraje okna se nachází nápis s věnováním: Ke cti sv. Rodiny a vděčné vzpomínce předobrých rodičů Josefa a Marie Hrůzových, věnuje Jiří Hrůza farář. Oxidace barvy byla tak vysoká, že po omytí původní nápis zcela vymizel. Tolik restaurátorská zpráva. Pokud to bude jen trochu možné, budeme v opravě oken pokračovat i v příštím roce.