Pondělí 29.04.2024, sv. Kateřina Sienská, Robert
Rubrika Farník 3/2006

VĚŽNÍ BÁŇ KOSTELA V LAŽÁNKÁCH

Dva roky se v Lažánkách opravuje střecha kostela Nejsvětější

Trojice a tato postupná rekonstrukce není ještě u konce. Ale takovým historickým a velmi pěkným momentem bylo pro farníky a ostatní občany sundání báně z kříže věže kostela a její otevření. Stalo se tak proto, aby nejen obě báně, menší i větší, která v sobě právě ukrývala staré dokumenty, byly zrekonstruovány, ale i proto, aby mohla být věž vybavena hromosvodem.

Rekonstrukce těchto bání obnášela odstranění staré syntetické barvy,

kterou byly tyto původně pozlacené báně v 80.letech přetřeny a dnes se jim pozlacení opět vrátilo.Tato velká věžní báň měla v sobě nejstarší dokument z roku 1878. Další zápis byl z roku 1929, kdy se báň otevírala při výměně křidlice za pozinkovaný plech na věži. V roce 1968 byl tento pozinkovaný plech vyměněn za měděný a do báně tak vloženy další dokumenty, zachycující život farnosti i vesnice z této doby. Při té příležitosti byla tato báň i zaletována, poněvadž na konci 2.svět. války byla prostřelena ruským vojákem a zatékalo do ní, ale žádný z dokumentů nebyl tím zničen. A tak v báni ve skleněné zavařovací sklenici, která je pravděpodobně z roku 1878, se dodnes zachovaly všechny dokumenty a staré peníze.

Dne 12.listopadu se tak farníkům a všem, kteří přišli na slavnostní nedělní odpoledne do Lažánek do kostela, naskytla možnost zaslechnout úryvky z těchto starých písemností. Zajímavým článkem byl i starý vápenický dialekt. Kromě toho mohli návštěvníci také zhlédnout obsah nových dokumentů, které byly sem napsány nejen za farnost, varhaníky, obec Lažánky, místní ZŠ, ale i za ty nejmenší - za farní společenství Sluníčko a ministranty. Někteří z těch menších přiložili i svůj vlastní vzkaz i obrázek .

Farní společenství Sluníčko přidalo jako památku 5 zvukových MP3 CD a 1 foto DVD. Kromě toho se přikládaly i současné peníze. Vše se uložilo do dvou nových měděných pouzder a do báně byla vrácena i zmíněná stará "zavařovačka", do které byly smotány původní i dnešní katolické noviny a regionální tisk

Konečné vrácení báně na věž kostela proběhlo v pondělí 13.11. dopoledne za účasti dětí ze ZŠ, zástupců OÚ a ostatních občanů Lažánek. Za celou pěkně zdařilou akci 12. a 13. listopadu tak lažanští farníci děkují našemu panu faráři ( poděkování patří i pěveckému sboru a paní varhanici, kteří slavnostní nedělní odpoledne doplnili pěkným zpěvem).

M.P.