Pondělí 29.04.2024, sv. Kateřina Sienská, Robert
Rubrika Farník 3/2006

KŘÍŽOVÁ CESTA NAD CHUDČICEMI

14 kapliček - 14 zastavení křížové cesty

bylo postaveno a posvěceno právě před 150 lety rodinami půlláníků z Chudčic.

Zřejmě nikdo z nás neví, co naše předky vedlo k postavení této nádherné křížové cesty a proč právě zde. Snad touha jít společně s Kristem cestou křížovou, snad touha podělit se s ním o každodenní starosti a trampoty, snad touha pocítit zde blízkost Boží ?

A tak bylo rozhodnuto, že tuto skutečnost nemůžeme nechat jen tak přejít, prostě muselo se něco podniknout, něco, co znovu oživí toto krásné místo naší křížové cesty.

A tak to všechno začalo. Otec Marek pozval pana biskupa Mons.Vojtěcha Cikrleho, aby přijel sem k nám do Chudčic a opětovně jednotlivá zastavení posvětil. Otec biskup rád pozvání přijal a teď bylo na nás, abychom zajistili zdárný průběh celé akce.

Pozvání bylo jedna věc, ale realita, kdy bylo zapotřebí sehnat peníze na opravu kapliček, sehnat firmu, která opravu provede, zajistit výměnu obrazů a velké množství dalších povinností bylo před námi. A musím přiznat, že ač to z počátku nevypadalo nikterak růžově a čekala nás spousta práce, dílo se nakonec za pomocí mnohých ochotných rukou podařilo dotáhnout do úspěšného konce.

A byl tu den slavnosti 30. září 2006, kdy se otec biskup V. Cikrle společně s p.děkanem J.Buchtou, otcem Markem a dalšími knězi společně s věřícími vydali cestou křížovou.

Text křížové cesty u jednotlivých zastavení četli nynější vlastníci spolu s dalšími věřícími a mladí svým zpěvem a hrou na kytary doprovázeli poutníky.

Nahoře u Tří křížů byla po ukončení pobožnosti křížové cesty sloužena slavnostní mše svatá, zakončená požehnáním otce biskupa, který ocenil dílo našich předků a vyzval nás, abychom i my jsme sem znovu přicházeli a čerpali zde novou posilu pro duši i tělo.

ŠK