Pátek 03.05.2024, sv. Filip a Jakub, Alexej
Rubrika Z našeho života

Vysvěcení pietního místa bývalého cholerového hřbitova

29.04.2001, Veverská Bítýška

Okrašlovací spolek Veverská Bítýška začátkem roku 2001 obnovil místo, kde původně stával cholerový hřbitov. Hřbitov vznikl po epidemii cholery v r. 1831, kdy bylo nutné pohřbít oběti mimo stávající hřbitov u kaple Matky Boží. Protože se nedochovaly žádné záznamy o pohřbech na této lokalitě, je nemožné uvést jakékoli podrobnosti. Provizorní hřbitov byl zřízen na kousku kostelního pole, dnes místo leží na poli u silnice Veverská Bítýška – Veveří. Dlouhá léta zde stál uprostřed vysázených stromů litinový kříž, po výstavbě stožárů vysokého napětí v druhé polovině 20. stol. bylo místo postupně devastováno, až poslední známky hřbitova zmizely. Okrašlovací spolek tedy zde znovu vztyčil kříž, zasadil nízké dřeviny a ke kříži umístil pamětní desku, která nese nápis: „Od moru, hladu a války vysvoboď nás, Pane.“

V neděli odpoledne 29. dubna 2001 Mons. Stanislav Vídenský, farář bítýšský, pietní místo vysvětil.

Obřad vysvěcení pietního místa vedl Mons. Stanislav Vídenský
Foto Jan Reimer, Okrašlovací spolek

Při obřadu zpíval chrámový sbor mladých, na kytaru hraje Michal Silnica

Celkový pohled na shromáždění