Sobota 04.05.2024, sv. Florián, Květoslav

P. Arnošt Korec, farář v Adamově
01.12.1982

list věřícím

Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky (Mk 1,3)

Adventní doba nás vyzývá žít nové „slovo“. Evangelista Marek je přijímá od Izaiáše, proroka útěchy. První křesťané je vztahovali na Jana Křtitele, Ježíšova předchůdce.

A církev v této předvánoční době nám představuje Předchůdce Páně a vyzývá nás k radosti, protože Jan Křtitel je jako královský posel, který ohlašuje příchod krále. Ten je již na cestě. Je blízko doba, kdy Pán splní své přísliby, odpustí hříchy, přinese spásu.

Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky.

Ale toto slovo plné radosti je i výzvou k novému zaměření celého našeho života, k radikální změně života.

Jan Křtitel vyzývá k přípravě cesty Páně. Ale o jakou cestu jde?

Ježíš, jehož Jan Křtitel ohlašuje, dříve než vystoupil veřejně a začal kázat, odešel na poušť. Toto je jeho cesta. Na poušti prožíval hluboké společenství s Otcem, ale byl vystaven i pokušením, aby se tak stal solidárním se všemi lidmi. Ale vyšel z nich jako vítěz. Je to táž cesta, s níž se setkáváme později v jeho smrti a ve vzkříšení. Ježíš, který sám prošel svou cestou až do krajnosti, stal se „cestou“ pro nás, kteří jsme ještě na cestě.

On sám je ta cesta, na niž se máme vydat, abychom mohli do všech důsledků uskutečnit své lidské povolání, jímž je vstoupit do plného společenství s Bohem.

Každý z nás je povolán připravovat cestu Ježíši, který chce vstoupit do našeho života. Je tedy třeba vyrovnávat stezky našeho života, aby k nám mohl přijít.

Je třeba připravovat mu cestu postupným odstraňováním překážek: překážek vyplývajících z našeho omezeného pohledu na věci, z naší slabé vůle.

Je třeba mít odvahu volit mei naší cestou a jeho cestou, kterou On nám ukazuje, mezi naší vůlí a jeho vůlí, mezi programem, který jsme si vymysleli my (který přirozeně ne vždy vyjde) a programem, který vymyslela jeho všemohoucí láska.

A když jsme se jednou rozhodli, pak je třeba pracovat na tom, abychom zlomili svou vzpurnou vůli a plnili jeho vůli.

Kdy? Stoprocentní křesťané – světci, nám ukazují dobrou, praktickou, moudrou metodu: nyní, teď. V tuto chvíli odstraňovat jeden kámen po druhém, aby v nás nežila naše vůle, ale jeho vůle.

Když si budeme takto počínat, zjistíme, že jsme žili slovo:

Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky.