Pondělí 29.04.2024, sv. Kateřina Sienská, Robert
Hledat: Vyhledat
Rubrika Mons. Stanislav Vídenský

Strýc P. František Vídenský S.J.

* 5.10.1867, vstup do T. J. 1885, † 14.3.1939

P. František Vídenský S. J.

Narodil se 5. října 1867 v rolnické rodině v Předíně u Třebíče. Rodiče dopřáli nadanému synovi studia na klasickém gymnáziu v Třebíči, kde studoval vždy jen s vyznamenáním a jako primus třídy. V době studií P. Vídenského byli v Předíně lidové misie, které vedli OO jezuité. Mladý student se více seznámil při této příležitosti s P. Františkem Koženým T. J. a začal si s ním i po misiích dopisovat.

V r. 1885 vstoupil do Tovaryšstva a byl poslán do noviciátu ve Sv. Ondřeji v Korutanech. Po prvních slibech zůstal ještě ve Sv. Ondřeji, doplnil svá studia a věnoval se rok studiu řečnictví. Filozofická studia řádová konal v Bratislavě, magisterku (praxi) rok v Bohosudově, kde učil na gymnáziu matematiku, a teologická studia začal v Innsbrucku. Po druhém roce teologie musel studia přerušit pro plicní chorobu. Rok byl v Bohosudově a po roce pokračoval ve studiu soukromě v Trnavě. Poněvadž se choroba zhoršovala a byla obava, že jí podlehne, byl v domácí kapli koleje v Bratislavě vysvěcen na kněze, aby se dočkal aspoň radosti první mše svaté. Ale Pán mu nejen dopřál tuto velikou milost a radost, ale zároveň mu nejenom vrátil zdraví, ale dopřál ještě i dlouhý věk.

Po vysvěcení byl ředitelem akademické Mariánské družiny v Praze u sv. Ignáce, potom vykonal třetí probaci ve Vídni. Po návratu pracoval jako kazatel, ředitel Mariánských družin a misionář po řadu let na Velehradě, v Praze, na sv. Hostýně, znovu na Velehradě a potom v Hradci Králové. Z Hradce Králové konal misie pro Čechy v Porýní v Německu. Tři roky je ve Vídni a pracuje pro tamní Čechy 1918–1921. Po návratu vystřídal Prahu-Bubeneč (generální prefekt v konviktě), Opavu (kazatel a ředitel mariánských družin), Český Těšín (superior a správce farnosti) a nakonec opět sv. Hostýn (superior, později potom jen spirituál domu). Na sv. Hostýně se jeho zdravotní stav natolik zhoršil, že bylo zapotřebí větší péče. Proto byl převezen na Velehrad. Svůj život zasvěcený Bohu a duším tam zakončil 14. března 1939 a je pochován na velehradském hřbitově.


Konvent v Třinci, 28. 4. 1927. P. František Vídenský S. J. je dole druhý zleva.


P. Vídenský byl literárně také činný. Pilně přispíval do „Hlasů svatohostýnských“, kde zvláště mnoho článků pojednává o dějinách Sv. Hostýna. Tyto příspěvky potom vydal knižně v Dědictví svatojanském pod názvem „Sv. Hostýn ve svém původu a svých osudech.“ Vydal také i knížku s názvem „Umění zůstat vždy spokojeným.“ Přispíval i do jiných periodik, na př. „Křesťanské školy“ či „Stráže“.

P. Vídenský byl člověk klidné rozvahy, milé a otevřené povahy, zlatého srdce, ke všem a ve všem ochotný, co znamenalo pomoc nebo horlivost apoštolskou.

(Text: Zprávy České provincie Tovaryšstva Ježíšova, červen 1939)


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.