Farní kniha - svazek I. - strana 450

Na Moravě samotné, podobně jako v Čechách, se Templáři rozmohli kolem roku 1250 a patřily jim tu mocné opevněné zámky, především Špilberk, který byl po řadu let sídlem jejich Velkopřevora pro Čechy a Moravu, zámek Veveří, Orlov(ice) u Vyškova, Štramberk u Hochwaldu, Helfenštejn, Lukov, Štamberk u Telče, Tepenec, Louka u Olešnice na Mor., Templštejn, Buchlov, Cimburk, Madlberg, Náměšť, Plumlov, Krumlov, Slavkov, Kounice, Bítov, Jemnice, Nový Hrad, Strážnice, Mitrov, Rosice, Jevišovice, Brtnice, Černá Hora, Kraví Hora, Obřany, Obyčtov, Račice, Kunštát, Lipov, Křetín, Přerov, Bučovice, Polná, Velké Meziříčí a j.. ( viz: Pešina, Historie Moravy, 3. kniha, v Archivu Pernštejnů k roku 1311).

Po vyhlazení Templářů připadly zámek a panství Veveří opět Pánům z Pernštejna, s ohledem na to, že předtím tomuto rodu přináležel, a ti je pak vlastnili do roku 1335. Toho roku se stal markrabětem moravským Karel, syn krále Jana Lucemburského, který tehdy trvale sídlil v Brně

Překlad: Jiří Mareček, PA, 03.07.2011.