Farní kniha - svazek I. - strana 175

O příjmech varhaníka – učitele (ludirectora).

Budova školy ve Vev. Bítýšce stávala kdysi tam, kde je nyní zahrada Jana Šebka. Po požáru roku 1709 byla postavena poněkud níže k říčce, a malou zahradu, která k ní patřívala, užívá učitel dosud, i když pak roku 1751 byla postavena škola nová, u cesty při panské zahradě.

Při vybírání far. desátků pobírá od veverskobítýšských sedláků dohromady 29 snopů žita.

Na sv. Štěpána chodí s místním farářem po koledě. – Podruhé obchází o Třech králích a potřetí o sv. Martinu.

Při soupisu farníků, povinných velikonoční sv. zpovědí, a při vybírání potvrzenek o vyko-nané sv. zpovědi dostává trochu luštěnin (hrachu ?) a vajíčko.

Od zdejší vrchnosti dostává ročně 5 měřic žita [~300 kg], z pouhé její blahovůle, za snaživé vyučování dítek.

Překlad: Jiří Mareček, PA, 22.01.2011.