Rubrika Historie

O zaniklé kapli Sv. Kříže nad Chudčicemi

Kaple Sv. Kříže, stávala na kopci ve „Veveřím lese“ v chudčickém katastru, podle zbožné pověsti již od prvopočátků křesťanství na Moravě. Později byla zničena za uherských nájezdů a po čase opět postavena ze dřeva a posvěcena od sv. Hyacinta, převora Dominikánů ve Znojmě.

Kaple proslula četnými divy a zázraky a proudila k ní v 17. století hojná procesí, včetně Flagelantů; v poslední době však zájem věřících o ni upadl. Podrobnou historii kaple sepsal zdejší farář Valentin Jestřabský (rukopis uložen ve farním archivu). Roku 1764 si přišla kapli prohlédnout diecézní komise, která shledala, že „tato kaple Sv. Kříže je opravdu prastará, má kazatelnu a 4 oltáře (Sv. Kříže, sv. Jana Nep., sv. Václava a Matky Boží), mívala odpustkové privilegium a o svátku sv. Václava se sem koná z farního kostela procesí se slavnými boho-službami“. – Roku 1784 byla kaple z moci úřední zbourána; na jejím místě pak byly postaveny tři dřevěné kříže.

Informace z TOPOGRAFIE Gregora Wolnyho, referenční údaje. Vybral Jiří Mareček, PA.