Rubrika Historie

Stavba kaple Sv. Kříže

Bc. Marcela Rajdová, student FA VUT Brno, 6.ročník, 1998/1999

Seminární práce

Urbanisticko-architektonické řešení

Urbanistické souvislosti

Podle prvního návrhu měla být nová kaple vystavěna v parku v horní části obce na místě kaple původní, s tímto návrhem však mnozí občané nesouhlasili a vybrali sami parcelu, která by mohla být odkoupena, na okraji Vrzalovy horky, což je vyvýšenina uprostřed obce. Při jednání o této parcele, se majitel pan Lubomír Vrzal rozhodl věnovat obci na výstavbu kaple část svého pozemku zdarma.

Kaple je tedy dnes situována na okraji zalesněné vyvýšeniny. Příchozí ze severovýchodu ji může vidět už z dálky posazenou v zeleni Vrzalovy horky, kdežto od jihu je oku pozorovatele skryta. Kaple sice nemá věž, ale již na první pohled zaujme svou vysokou krystalickou střechou, v jejímž vrcholu jsou umístěny dva zvony.

Hlavní přístupová a příjezdová cesta ke kapli vede od severozápadu a je lemovaná zástavbou rodinnými domky, zatím její vzhled neodpovídá tomu, že by měla důstojně přivádět věřící ke kapli. Samotný hlavní vstup do kaple je však od přístupové cesty odkloněn v důsledku orientace oltáře východním směrem v souvislosti s dodržením osovosti centrálního půdorysu. Okolí kaple zatím čeká na své zvelebení, vše záleží na finančních prostředcích, zatím se podařilo zajistit veřejné osvětlení celé přístupové cesty.

Vzhledem k umístění kaple v téměř centrální pozici obce je dostupnost bez problémů, navíc je možné až k objektu dojet autem. Kaple je navštěvována víceméně jen obyvateli Chudčic, pojme celkem asi 160 lidí, z toho 80 sedících.

Historické souvislosti

Historického předchůdce dnešní kaple v Chudčicích můžeme vidět v kapličce z hliněného zdiva, která stála v horní části obce, uprostřed křižovatky silnic. Tato kaplička se zřítila v dubnu roku 1978 v průběhu nutné rekonstrukce a podizolovávání provlhlých stěn. Do té doby sloužila pro bohoslužby pouze v letních měsících o poutích, kdy se věřící shromažďovali okolo kapličky. Kaplička nevyhovovala kapacitně ani umístěním potřebám občanů, proto již po druhé světové válce byli rozhodnuti postavit si kapli novou. Obtíže se získáváním finančních prostředků je však dovedly až k únoru 1948, kdy získat stavební povolení pro církevní stavbu bylo nemožné, dosud sesbíraných 28 tisíc Kč bylo věnováno farnímu kostelu ve Veverské Bítýšce.

Po roce 1989 mohla být myšlenka postavit novou římsko-katolickou kapli obnovena, tento záměr byl velice pozitivně přijat panem děkanem Stanislavem Vídeňským z farního úřadu z Veverské Bítýšky, který doporučil přepracovat některá ustanovení "Návrhu stanov Jednoty" připravující výstavbu kaple před rokem 1948 do nových "Stanov pro výstavbu a udržování římsko-katolické kaple v Chudčicích." 25. dubna byla založena "Jednota pro výstavbu a udržování římsko-katolické kaple v Chudčicích", jejímž předsedou se stal již zmiňovaný pan děkan Stanislav Vídeňský. Stanovy "Jednoty" byly schváleny Brněnským biskupstvím dne 16.5.1991 a dne 18.5.1991 registrovány ministerstvem vnitra ČR.

První architektonický návrh kaple, který ovšem nebyl schválen, předložila brněnská firma Unibool, byl projednán na Brněnském biskupství 14.8.1991. Poté byl vyhlášen konkurz. Komise z osmi předložených projektů vybrala návrh Ing. arch. Ladislava Mollera, podle něhož se postavila kaple zasvěcená Nalezení Svatého Kříže, která od 1.září 1996 slouží věřícím Chudčic. Stavební povolení bylo vydáno Obecním úřadem ve Veverské Bítýšce 22. července 1993 a týž den byla také zahájena výstavba urovnáním terénu a výkopem základů.

8. května se konala u rozestavěné kaple sv. Mše, v jejímž průběhu vložil brněnský katolický biskup Th .Lic. Vojtěch Cikrle do zdiva kaple základní kámen.

Slavnost svěcení Kaple sv.Kříže se uskutečnila 1.září 1996, kapli posvětil také brněnský katolický biskup Th .Lic. Vojtěch Cikrle za účasti pana děkana z Veverské Bítýšky Stanislava Vídeňského, dále děkana tišnovského, kněží z Letovic a Poštorné atd.

Architektonické řešení

Kaple sv. Kříže je centrální stavbou, jejíž kompoziční schéma je tvořeno průnikem dvou čtverců o velikosti 12x12 metrů, což se uplatňuje zejména v dřevěné konstrukci a tvaru střechy , která vznikla průnikem dvou střech stanových, je vysoká 16 m a v jejím vrcholu jsou skryty dva zvony. Díky prostupům geometrických těles působí hmota celého objektu jako krystalický mnohostěn.

Hlavní vstup je umístěn na západní straně, je také počátečním bodem východo-západní osy, která v interiéru prochází uličkou mezi lavicemi pro věřící a na východě je ukončená oltářem.

Hlavní osa je čitelná i z exteriéru, jelikož v jejím směru je střecha zvednuta do štítů, tzn. nad vchodem a nad oltářem respektive nad prostorem sakristie.

Jeden ze čtverců půdorysu je nosný a z vnějšku působí jako plná hmota, druhý čtverec vybíhá do exteriéru v podobě prosklených rohových oken a také proskleného vstupního prostoru, pouze cíp za oltářem je plný s malými okny pro osvětlení sakristie.

Kaple má díky své centrální dispozici jeden hlavní vnitřní prostor, jehož významnost je umocněna otevřením do prostoru krovu v celém vnitřním objemu, který je přerušen pouze vložením zpěváckého kůru nad vstupní prostor, pod jehož pravou částí se nachází úklidová komora a zpovědnice. V levé části je přístup na tuto galerii kruhovým kovovým schodiště s dřevěnými stupni. Prostor pro věřící je uličkou symetricky rozdělen podél hlavní osy na dvě části s dřevěnými lavicemi orientovanými směrem k hlavnímu oltáři. Za oltářním prostorem, který je vyvýšen o dva stupně oproti prostoru pro věřící, je umístěna sakristie, která je oddělena příčkou přibližně do výšky obvodových zdí. Tato příčka je spíše jakousi prostorovou kulisou, která tvoří pozadí oltářnímu prostoru.

Umělecká výzdoba a vybavení interiéru

Interiérové vybavení kostela je velice jednoduché, celému prostoru pochopitelně dominuje východní část kostela, kde se nachází oltář s hlavním symbolem kostela sv. křížem zhotoveným ze dřeva. V tomto prostoru se dále nachází obětní stůl, křeslo pro kněze, židle pro ministranty, čtecí pult a ve zdi zabudovaný pozlacený svatostánek. Vpravo od oltáře je umístěna socha Panny Marie, vlevo se nachází socha Pana Ježíše, obě sochy pocházejí z kostela ve Veverské Bítýšce.

Důležitou součástí kaple je Křížová cesta skládající se ze čtrnácti vyobrazení, která jsou po částech rozmístěná na západní a východní stěně.

Lavice pro věřící jsou řešeny klasicky tak, jak se s nimi můžeme setkat ve starších kostelech, jsou však doplněny otopným zařízením v úrovni nohou sedícího na zadní straně lavic. Sedací část lavic a klekátka jsou neesteticky opatřena šedým kobercem.

Hlavním osvětlovacím tělesem je velký třípatrový lustr zavěšený nad středem dispozice. Další osvětlovací tělesa jsou umístěna po obvodu prostoru v místě, kde nosné zdi přecházejí do krovu, tato svítidla jsou kryta jakousi vnitřní atikou. Jiný typ lamp osvětluje Křížovou cestu. Barevně interiér není nijak výrazný, v celém prostoru převládají různé světlejší odstíny dřeva, které je použito na veškerý nábytek, dveře, obložení oken a podhled.

Zdi mají štukovou omítku s bílým nátěrem, na podlahách je keramická dlažba v hnědém odstínu.

Veškerý mobiliář byl zhotoven již v době dokončovacích prací v učňovském středisku Pozemních staveb v Brně, stejně tak jako dřevěný oltářní kříž a dveře. Dubové dřevo na výrobu poskytl farní úřad ve Veverské Bítýšce z vlastních zásob.

Umělecká výzdoba kaple byla postupně doplňována po jejím vysvěcení.

Konstrukční řešení

Rozměry kaple: 12 x 12 m, výška střechy 16 m

Vzhledem k malým půdorysným rozměrům stavby je obvodový plášť z dutých cihel současně nosnou konstrukcí, která spolu s ocelovými sloupy [] umístěnými v rozích druhého čtverce pootočeného vůči zděnému o 45° v těžišti, vynáší střechu, která je tvořena průnikem dvou střech stanových. V místě vstupu jsou sloupy dva, z důvodu umístění vstupu centrálně, v původním návrhu je sloup jeden a tudíž dva vstupy (viz dokumentace). Ocelové sloupy jsou kotveny v ŽB základech do kotevních desek.

Střechu kostela tvoří dřevěný krov kombinovaný s ocelí. Kotevní desky krovu jsou zabetonovány do ŽB věnce, desky musely být během výstavby upraveny, jelikož sklon ocelového detailu nevyhovoval sklonu krokví. V průběhu montáže krovu byl do jeho vrcholu zabudován pozlacený kříž. Skladba střechy je běžná, s vnitřním zateplením, na povrhu je střecha opatřena bonnským šindelem, v interiéru je obložena dřevěným obkladem. Výrazným detailem střechy je dřevěný okapový žlab po celém jejím obvodu. Ve vrcholu střechy jsou umístěny dva zvony zavěšené na ocelové konstrukci. Přístup k nim je po ocelovém žebříku umístěném na střeše.

Vnitřní příčky jsou sádrokartonové, zpěvácký kůr je vynášen obvodovými zdmi a pilířky, které vymezují vchod. Ocelové schodiště na zpěvácký kůr je neseno středním ocelovým sloupem, dřevěné stupně odpovídají barvou ostatním dřevěným prvkům interiéru. Výplně otvorů jsou tvořeny kovovým rámem, obloženy dřevem a opatřeny nátěrem. Výplň oken tvoří průsvitné žlutohnědé sklo s texturou.

Povrchové úpravy:

Fasáda kaple je opatřena štukovou omítkou s bílým nátěrem, sokl a nástupní schodiště je obloženo béžovým keramickým obkladem. Všechny dřevěné venkovní prvky jsou natřeny tmavohnědou barvou, pouze vstupní dveře jsou opatřeny bezbarvým lakem.

V interiéru jsou zdi a strop pod zpěváckým kůrem opatřeny štukovou omítkou, na podlaze je keramická, červenohnědá dlažba.

Vnitřní dřevěný obklad krovu je opatřen bezbarvým lakem, pouze nárožní krokve jsou zvýrazněny tmavě hnědým nátěrem.

Prostorová akustika

Přestože akustika kaple nebyla řešena, její kvalita se ukázala velice dobrá, snad díky tvaru střech, což potvrzují různé koncerty, které se zde s oblibou konají. Akustika je dobrá jak v prostoru u oltáře, tak na zpěváckém kůru. Při bohoslužbách není používána žádná ozvučovací technika.

Plochy hlavního prostoru kaple:
Plocha keramické podlahy: 120,2 m2
Plocha zděných konstrukcí: 108,6 m2
Plocha sádrokartonové příčky: 21,62 m2
Plocha obkladu střešního prostoru: 463 m2
Celková kapacita prostoru: 130 osob (max. kapacita 180)
Počet sedících: 75 osob
Počet stojících: 55 osob(max. 105)

Ekonomické ukazatele

Investiční náklady: 2 776 540 Kč

Vzhledem ke značné výpomoci obyvatel Chudčic jak materiálové, tak finanční, náklady na výstavbu kaple nepřekročily 3 miliony Kč. Různé práce na stavbě byly v rámci možností provedeny svépomocí.

Základní datace stavby

22.7.1993
stavební povolení
počátek výstavby výkopem základů
dodavatelská firma základové konstrukce - Viastav Brno

25.9.-16.11.1993
obvodové zdi včetně věnců

16.3.1994
konstrukce krovu

21.4.1994
zabudování kříže na vrchol krovu

8.5.1994
slavnost uložení základního kamene do zdiva kaple

září 1994 - prosinec 1994
pokrytí střechy, dokončení detailů střechy, vnitřní zateplení a obklad

15.12.1995
do tohoto data mělo být provedeno zasklení všech oken a jejich oboustranné obložení dřevem včetně nátěru, z důvodu nedodržení termínu došlo působením vlhkosti ke vzdutí desek vnitřního obkladu střechy ve všech polích podhledu - Veko-mont, Lelekovice

květen 1995 - červen 1995
zasklení oken včetně obložení a nátěru, obnovení vnitřního obkladu střechy včetně zalištění a nového nátěru, doplnění chybějícího podhledu zvonice a venkovní dřevěné římsy včetně nátěru -RENOVA a.s. Brno

červen 1995 -červen 1996
dokončovací práce - omítky, izolace podlah, dlažba, obklady, venkovní schodiště - Speciální stavby s.r.o. Brno

1.září - slavnost svěcení Kaple Svatého Kříže


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.