Rubrika FARNÍK 2/13

ROK VÍRY - VÍRA V ŽIVOTĚ

Vzhledem k tomu, že právě skončil rok víry, položili jsme několika z Vás následující anketní otázku: Já a víra, jak mi víra pomáhá?

Víra, to je pro mě být si jista existenci Boha. Důvěřovat v toho, který sám sebe zpřítomnil v Ježíši Kristu. S Kristem nejsem nikdy sama ve starostech, bolestech i radostech. Je úžasné věřit, že pro Něho mám cenu, i když mám někdy dojem, že jsem bezcenná.

P. K.

Věřím v jednoho Boha - modlíme se ve Vyznání víry. „Bůh dopustí, ale neopustí,“ říkávala maminka.

Když jsem chodila do první třídy, utopil se bratr. Měl 9 roků a tatínek s maminkou šli dál s vírou životem. Co bolestných chvil zažívá člověk při úmrtí svých milých, ale víra nás učí, že Pán odplatí vše, co dobrého v životě vykonali.

Co Bůh činí, dobře činí. Bože, rozmnož víru mou!

B. K.

Víra je veliký dar

Znamená pro mě osobní vztah k Bohu, cestu lásky k Otci, člověku, cestu světla a smyslu života. Dává mi pocit bezpečí, pokoje, jistotu i odvahu překonávat každodenní překážky a přenést se přes malichernosti. Obohacuje mě o duchovní život a naplňuje radostí a láskou.

Víra je pro mě největší dar mého života, který mu dává smysl a ukazuje na cíl cesty.

J. K.

Co znamená víra pro mne

Byl čas vstát. Borovice a smrky na druhé straně údolí slunce barvilo do nádherné rudé, znamení blížícího se večera. I přes únavu svět pronikal dovnitř. Nemodlila jsem se. Já ne. Do chaty zbývalo ujít už jen tři kilometry, pokud si udržím rytmus, tak to znamená třicet úseků po sto metrech. Posadila jsem mladší dítě do krosny a vydali jsme se strmým horským chodníkem nahoru. Po pár metrech jsem měla v náručí i druhé dítě. Náplasti na patách nepomohly. Krok ze krokem, tep pronikavě bušil ve spáncích. Na stezce se objevila postava. „Ahoj “, řekl prostě, „napadlo mě, že vám půjdu naproti“. Posadil si na ramena starší dítě a vyrazil na cestu zpátky.

V jídelně panoval obvyklý večerní ruch. S posledními zbytky světla přicházeli ti, kteří si stejně jako Michal zvolili pro cestu ze Sněžky delší trasu po hřebeni.

Všechno se ve mně ještě chvělo. Únavou a úžasem.

Žasnu. Vykročí li, díky víře člověk člověku vstříc, nezůstane to bez následků.i kdyby to bylo jen doslovně.

A. P.

Co mi dává víra?

Maria řekla: „Velebí má duše Hospodina…“ (Lk 1,46)

Jen v síle Ducha svatého a v síle víry mohla Maria zazpívat Magnificat.

Opravdu má, Pane, všechno tohle smysl? Celý náš život s jeho nadějemi, vzlety a pády, strachy a smutky. Snad jen díky víře jsme schopni svůj život prozářit a žasnout nad jeho krásou. A žasnout i nad krásou pouště, přes kterou Bůh vodí svůj lid.

Jen díky, Tobě, Pane, mohu doufat, že celý můj život má smysl a s radostí mohu s Marií zpívat: „Velebí má duše Hospodina…“

P. C.

Víra a já

Je nesnadné odpovědět na otázku, co je to víra. Přesto se o to pokusím.

Víra je především dar Boží a tajemství o naději a lásce. Pro mne je jako vzduch, který dýchám. Neumím si představit, že by nebyla. Pomáhá mi každý den při řešení mých starostí, radostí i v modlitbě. Je to ale zároveň i velká odpovědnost za to, co myslím, co dělám. Víra je pro mne také souhlas s realitou vesmíru.

V. Š.

Já a víra

Je to pro mě jistota každého dne, který přijde, jistá pomoc při denním rozhodování se - nejsem na to sám.Jak mi víra pomáhá.

Díky víře nacházím klid a jistotu správných kroků na životní cestě. Jsou i okamžiky, kdy mě život hodně potrápí, ale věřím, že i to má nějaký smysl. Boží pomoc není pro naše okamžité - krátkodobé štěstí , ale pro celý náš život. A tak se stává, že někdy je můj úspěch založen na situaci a zkušenostech, jenž před léty nebyly vůbec příjemné. Velmi často prožívám klid tam, kde ostatní, co víru nemají, jsou velmi nervózní a nejistí. S nadsázkou mohu říci, že víra v Boha je pro mě tou nejlepší pojišťovnou a nejvýhodnější pojistkou.

P. K.

Já a víra. Jak mi víra pomáhá

Víru považuji za vzácný dar, který mi byl dán, a mám to štěstí, že o její zachování jsem nemusela nijak zvlášť bojovat.

Jak mi víra pomáhá, je podle mě těžko sdělitelné. Diky víře vím, že mi Bůh dá sílu zvládnout vše, co mě a moje blízké potká. Vím, že mi Bůh pomůže o všechno se postarat.Víra mi dává naději, že špatné věci, které nás potkávají, skončí a bude lépe. Také s pomocí víry zvládám svoji práci a snažím se o tuto naději podělit. Doufám, že vzácný dar víry nikdy neztratím a že poroste. O to se už musím starat já.

M. Š.

V cíli pěší pouti na Vranově. Nohy bolí, ale všichni obstáli na výbornou.